user
e
sv

Zalain Fitil Nedir? Ne İşe Yarar?

Zalain Fitil

Zalain fitil mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Vajina ve çevresinde meydana gelen mantar enfeksiyonlarında kullanılan bu ilacın vücudun diğer bölgelerinde kullanılmaması gerekir.

Zalain Fitil Nedir?

Zalain fitil vajina iltihabında veya mantarında kullanılabilecek bir ilaç türüdür. İlaç 30 miligramlık formlarda eczanelerde satışa sunulur. İlacın eczanelerden alınabilmesi reçeteli veya reçetesiz olarak mümkündür. Vajina ve çevresinde meydana gelen mantar enfeksiyonlarında kullanılan bu ilaç aynı zamanda bölgede meydana gelen kızarıklıkların tedavi edilmesini de sağlar. Ayrıca uygulandığı bölgedeki yanma, kızarıklık ve şişme problemlerinin de bu ilaç sayesinde kontrol altına alındığı bilinir.

İlacını vajina ve çevresinde kullanılması nedeniyle ilaç kullanımı sırasında olabildiğince dikkatli olmakta fayda vardır. İlaç içerisinde kortizon yer almaz ve hassas bir bölgede uygulandığı için ilaç da bölgeye uygun etken maddelere sahiptir. İlaç içerisinde bulunan etken madde sertekonazol nitrat adı verilen maddedir. Etkin maddeye ek olarak ilaç içerisinde gliseridler de bulunur.

Zalain Fitil Neye Yarar?

Zalain fitilin kullanım alanı vajina ve çevresidir. Vajina ve çevresinde meydana gelen mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilaç sayesinde enfeksiyonların kontrol altına alınabilmesi mümkündür. İlacın kullanım alanları ve sağladığı faydalar şu şekilde açıklanabilir:

  • İlaç vajina çevresinde meydana gelen mantar hastalıklarının tedavi edilmesini sağlar
  • Vajina ve çevresinde meydana gelen kaşıntının giderilmesinde kullanılır
  • Ayrıca vajinada mantar enfeksiyonunun meydana gelmesi durumunda bu mantarın geçirilmesinde etkilidir
  • Vajinada meydana gelen kızarıklık ve şişkinlik durumlarının da bu ilacın kullanılması ile kontrol altına alınabilmesi mümkündür
  • Vajinada meydana gelen yoğun akıntıların tedavisinde de bu ilaç kullanılabilir
  • Vajina iltihabı ile karşı karşıya kalan kişiler doktor kontrolünde ilacı kullanmaları durumunda bu iltihaptan kurtulabilirler
  • Kadınların üreyebilmesi için vajina bölgesinin sağlığı oldukça önemlidir. Vajina ve çevresinin sağlığının korunabilmesi için bu fitilin doğru şekilde kullanılmasında fayda vardır. Vajinanın çevresinde meydana gelen mantarların ve mantar kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu fitil vajinanın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Zalain Fitil Nedir

Zalain Fitil Nasıl Kullanılır?

Zalain fitil vajina ve çevresinde kullanıldığı için ilacın kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalar bulunur. Vajina ve çevresi üremenin sağlıklı şekilde olabilmesi için önemlidir. İlaç doktor tarafından farklı şekilde tarif edilemediği takdirde tek doz halinde uygulanır. İlacın uygulanabilmesi için uyumadan önce kadınların yatar pozisyonuna gelmesi gerekir. Kadınlar yatar pozisyonuna geldikten sonra vajina içerisine bu fitili uygularlar. Fitilin doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılması durumunda mantar ve enfeksiyonlardan kısa süre içerisinde kurtulabilmek mümkündür.

Zalain Fitil Ne İşe Yarar

Zalain Fitili Kimler Kullanamaz?

Zalain fitil sadece kadınların kullanımına sunulan bir ilaç türüdür. Bu nedenle ilacın bebeklerde ve çocuklarda kullanılabilmesi mümkün değildir. Yaşlıların ilacı nasıl kullanılabileceği ise doktor tarafından gerçekleştirilen muayenenin ardından tespit edilebilir. Hamile kadınların ve emziren annelerin de bu ilacı kesinlikle kullanmaması gerekir. Böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği ile mücadele eden kişilerin de doktor önerisi olmadan bu ilacı kullanmamaları gerekir. İlacın diğer ilaçlarla kullanılması durumunda alerjik reaksiyonlara neden olmaması nedeniyle doktor kullanılan diğer ilaçlar hakkında bilgilendirilmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.