user
e
sv

Zaditen Göz Damlası Nedir? Ne İşe Yarar?

Zaditen Göz Damlası

Zaditen göz damlası alerji sonucu oluşan reaksiyonların tedavisinde kullanılabilir. İlacın nasıl kullanılması gerektiği ve ilacın faydaları doktor tarafından hastaları anlatılır.

Zaditen Göz Damlası Nedir?

Zaditen göz damlası renksiz veya hafif sarı renkli olan göz damlası türüdür. Damla şişeler içerisinde satışa sunulur ve 5 mililitrelik çözeltilere sahiptir. Damlanın içerisinde ketotifen ve sodyum hidroksit gibi pek çok etken madde bulunur. Damla içerisinde bulunan bu etken maddeler sayesinde gözde meydana gelen alerjik reaksiyonların tedavi edilebilmesi mümkündür. Alerjik reaksiyonlara ek olarak kızarıklıkların tedavisinde de kullanılabilecek bu ilaç kortizon içermez. İlacın reçetesinde kortizon hakkında bir bilgiye yer verilmediğinden doktora kortizon hakkında danışılmasında fayda vardır. Alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılan bu ilaç antibiyotik değildir.

Zaditen Göz Damlası

Zaditen Göz Damlası Neye İyi Gelir?

Zaditen göz damlası gözdeki alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılabilir. Kullanılan bu Damla sayesinde gözde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların kontrol altına alınabilmesi mümkündür. Özellikle yaz aylarında alerjik reaksiyonlar sonucunda gözlerde kızarıklık problemleri ile karşılaşılabilir. Kızarıklığa ek olarak gözlerde kaşıntı oluşması durumunda gözlerin kanlanması gibi alerjik reaksiyonlarda ortaya çıkabilir kontakt lens kullanımının ardından da gözlerde meydana gelen alerjik reaksiyonların tedavisinde bu damlanın kullanılabilmesi mümkündür. Bu damlanın reçetesiz olarak temin edilebilmesi mümkün olduğundan doktor tarafından yazılmadan eczaneden alınabilir. Damla doktor tarafından reçete edildiği durumda sağlık sigortasının karşılanması nedeniyle ücretsiz olarak alınabilir. İlacın reçetesiz olarak alınması durumunda ise belirli ücretlerin ödenmesi gerekebilir.

Zaditen Göz Damlası Nedir

Zaditen Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Zaditen göz damlasının doktorlar tarafından önerildiği şekilde kullanılması gerekir. İlacın kullanılmasında en önemli şart kullanacak kişilerin 3 yaşından büyük olması gerektiğidir. İlaç doktor tarafından farklı şekilde önerilmediği takdirde şu şekilde kullanılabilir:

  • Damlanın göze daha iyi şekilde ulaşabilmesi için başın arkaya doğru eğilmesi gerekir
  • Başın arkaya doğru eğilmesinin ardından göz kapağının hafifçe yukarı kaldırılması gerekir
  • Göz kapağı içerisine damla ile bir iki damla kadar ürün damlatılır
  • Ürünün damlatılmasının ardından göz kapağı üzerine bir iki dakika kadar hafifçe bastırılır
  • Bu işlemin yapılması sayesinde damlanın gözde meydana gelen hastalıkların tedavisinde etkin şekilde kullanılabilmesi mümkün olur
  • Damla doktor tarafından farklı şekilde önerilmediği takdirde günde 2 defa kullanılabilir
  • Damlayı kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta ise damla sayısının çok fazla olmamasıdır
  • Göz içerisinde çok fazla damla kaçması durumunda gözlerin su ile temizlenmesi ve en yakın sağlık kuruluşuna danışılması gerekir

Zaditen Göz Damlası Ne İşe Yarar

Zaditen Göz Damlasını Kimler Kullanamaz?

Zaditen göz damlası 3 yaş üzerindeki bireylerde kullanılabilir. İlaç kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta ise hamile olan bireylerin ilacı kullanmadan önce doktoruna danışması gerektiğidir. Hamilelerin ve emziren annelerin damlayı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmasında fayda vardır.

Damla 3 yaşının üzerindeki çocuklarda da doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılabilir. İlaç kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter 3 yaşının altındaki bebeklerin kesinlikle ilacı kullanmaması gerektiğidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.