user
e
sv

Ylang Ylang Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ylang Ylang yağı hem psikolojik hem de fiziksel rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla kullanılan bir aroma terapi yağıdır. Kokunun insan zihnindeki etkisi yüzyıllardır bilinmektedir ve aroma terapi seansları da bu etkiye dayanarak tasarlanmıştır. Son yıllarda ise aromaterapinin en popüler araçlarından biri olan özel yağların kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yağlar, beden ve zihnin sağlığına pek çok fayda sağlayabilirler. Popülerlik kazanmasını sağlayan bir çok farklı özelliği ve kullanılması ile birlikte sağladığı avantajları olduğunu dile getirmek ise yanlış olmayacaktır.

Ylang Ylang Yağı Nedir?

Cananga Odorata adı ile bilinen ve sarı çiçeklere sahip bir bitkiden elde edilen bu yağ kozmetik dünyasında en sık tercih edilen yağlardan biridir. Malezya, Hindistan ve Avustralya gibi bölgelerde sıklıkla yetiştirilen ve uçucu yağlar içerisinde en değerli yağlardan biri olması sebebiyle dikkat çeken Ylang Ylang yağının en çok tercih edildiği endüstri ise parfüm endüstrisidir. Bu durumun sebebi ise çok güçlü bir kokuya sahip olmasıdır.

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağlar kategorisinde yer alan ve doğrudan cildi uygulanmayan bu yağ saf ve etkili özlerden oluşturulmaktadır. Dolayısıyla cilde direkt olarak uygulanması için mutlaka doğru seyreltme yöntemleri kullanılması gerekir.

Ylang Ylang yağı kullanımı yetişkinler için günde 30 gr yağa yaklaşık 3-4 gr seyreltme şeklindedir. Bunun yanı sıra 3 damla yağı bir çay bardağı suya damlatarak da kullanılabilir. Yalnızca harici kullanım için uygun olan ve özellikle masaj eşliğinde kullanıldığı takdirde birçok farklı avantaj yaratan bu yağ Hindistan cevizi yağı gibi sabit bir yağ ile karıştırılarak kullanılmak için uygundur.

Aromatik bir yağ olması aromaterapi difüzörü ile ev ya da ofis gibi kapalı ortamlarda hava değişimi amacıyla da kullanılabilmesini sağlar. Vücuda, bileklere ya da şakak bölgesine uygulanan yağ kısa süre içerisinde etki eder.

Ylang Ylang Yağı Ne İşe Yarar?

Ylang Ylang yağı faydaları oldukça uzun bir listeye sahiptir. Faydalarını sıralamak gerekirse;

 • Kan akışını dengeler,
 • Kalp ritmine dengeler,
 • Kardiyovasküler sistemin daha sağlıklı olmasını sağlar,
 • Kokusu ile enerjiyi arttırır,
 • Anksiyete ve panik atak gibi hastalıkların belirtilerini azaltır,
 • İltihapların giderilmesini sağlar,
 • Vücutta bulunan parazitleri kovar,
 • Cilt ve saç için bir çok farklı faydası bulunur.

Ylang Ylang Yağının Saç ve Cilt İçin Faydaları

Kozmetik sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Ylang Ylang yağı antiseptik ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sayede;

 • Kafa derisinde ya da cilt üzerinde meydana gelen yara ve sivilce gibi problemlerin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Yaşlanma ya da tahriş sebebiyle meydana gelen cilt sorunlarını önler.
 • Cilt üzerinde ya da kafa derisinde meydana gelen kaşıntı ya da egzama gibi problemlerin minimum seviyeye inmesini sağlar.

Ylang Ylang kullananlar bu yağın kepek problemini kısa süre içerisinde ortadan kaldırdığını dile getirmektedir. Saç derisini nemlendirir, saçın daha ışıltılı ve canlı bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Ylang Ylang yağı şampuan içerisinde 15 ila 20 damla eklenerek kullanılabilir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.