user
e
sv

Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı

Yedigöller Milli Parkı kamp alanları kamp yapmaktan keyif alanlar için oldukça elverişli alanlardan biridir. Bolu’da bulunan Yedigöller Milli Parkı, sahip olduğu doğası ile koruma altına alınmıştır. 1965 yılında milli park olarak ilan edilen alanda soyu tükenmekte olan canlılar için çeşitli istasyonlar kurulmuştur.

Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanları Nerede?

Yedigöller Milli Parkı içinde yedi farklı göl bulunur. Büyükgöl, Derin göl, Serin Göl, Küçük Göl, Nazlıgöl, Sazlı Göl ve Nazlı Göl bu göllerdir. Yeşil ormanların içinde yer alan göllerin çevresinde kamp yapmak mümkündür. Bolu’da bulunan milli park, kamp yapmak isteyenler için yedi farklı seçenek sunar.

Göllerin çevresinde bulunan alanlarda kamp yapmadan önce zemin, şartlar ve manzaralar hakkında bilgi sahibi olmak daha iyi bir kamp deneyimine sahip olunmasını sağlar. Göllerin birçoğunda kamp yapmak mümkün olsa da yola çıkmadan önce Yedigöller Milli Parkı kamp yapılacak yerler hakkında detaylı bilgi alınması gerekir.

Yedigöller Milli Parkı’nda En Uygun Kamp Alanı Neresi?

Yedigöller Milli Parkı’nda kamp yerleri arasındaki en büyük alan Büyükgöl’dür. Büyükgöl’ün en derin yeri mevsimsel olarak değişse de 15 metredir. Türkiye’de yer alan ilk canlı alabalık üretme istasyonu burasıdır. Sahip olduğu manzara sayesinde kamp yerleri arasında öne çıkan ilk noktalardan biri Büyükgöl’dür. Yedigöller’de kamp yapmak isteyenlerin en çok ilgi gösterdiği yer olarak öne çıkar. Zemin olarak elverişli kısımları bulunsa da ilginin yoğun olması nedeniyle düz zemin bulmak zor olabilir.

Seri Göl, kamp yerleri Yedigöller Milli Parkı arasında bir diğer tercih edilebilecek konumdur. Manzara konusunda daha iyi seçenekler olduğu için son tercihler arasında yer alır. Özellikle Mayıs ve Eylül aylarında kamp yapmayı tercih edenler Derin Göl’ü tercih eder. Bunun en büyük nedeniyse bu dönemlerde balıkçılık yapılabilmesidir. Geniş platosuyla ilk sırada yer alan yer ise Nazlıgöl’dür. Geriye kalan altı göle göre daha sessiz ve sakin bir atmosfere sahiptir.

Yedigöller Milli Parkında Ne Zaman Kamp Yapılır?

İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde Yedigöller Milli Parkı yoğun ilgi görmeye başlar. Mevsim gereği sahip olduğu manzara oldukça etkileyici bir görsel sunar. Kamp yapılacak alanlar Yedigöller Milli Parkı bölgesinde geniş seçenekler sunar. Ekim, Kasım ve Nisan ayları kamp yapmak için en ideal zamanlar olabilir. Kış mevsiminde kamp yapmak ve yürüyüş yapmak oldukça zorlayıcı olabilir, yılın bu zamanlarında yağış ve soğuk oldukça şiddetli hale gelir.

Yedigöller Milli Parkı’nda Kamp Ücretli mi?

Yedigöller Milli Parkı kamp yapmak için uygun bir olan olduğu ve aynı zamanda koruma altına alınmış bir milli park olduğu için ücretlidir. Ancak diğer kamp alanlarından farklı olarak sadece çadır için ücret ödenir. Sadece çadır başına ödenen ücretler ile birden fazla kişi tek bir çadırı tercih edebilir. Yedigöller Milli Parkı kamp yerleri sezona göre farklı fiyatlar sunar. Kamp alanında herhangi bir satış yapılmadığı için kamp için çadırınızı götürmeniz gerekir.

Yedigöller Milli Parkı Kamp İçin Güvenlikli mi?

Yedigöller Milli Parkı, doğal yaşam alanı olduğu için avlanma yasaklıdır. Avlanmanın yasak olduğu bir yaşam alanı olduğu için birçok farklı hayvan çeşidi bulunur. Hayvanların yaşadığı bir alan olsa da insanların, çadırların ve ateşin olduğu alanlara gelmezler. Hava karardıktan sonra kamp alanlarından uzaklaşarak ormanın derinlerine gidince hayvanlar ile karşılaşmak mümkün olabilir. Yedigöller Milli Parkı kamp yapmak için endişe duyulmasını gerektiren tehlikelere sahip değildir.

Yedigöller Milli Parkı’nda Kamp Ateşi Yakmak Serbest mi?

Yedigöller Milli Parkı kamp alanı için uygun olan bölgelerin bazılarında kamp ateşi yakılması serbesttir. Sadece belirli alanlarda olduğu için istenilen herhangi bir alanda ateş yakılması yasaktır. Kamp alanlarında odun satışları mevcuttur. Görevliler düzenli olarak kamp alanlarında kontroller yaptığı için yasaklı yerlerde ateş yapılmaması gerekir. Ayrıca ateşi yerde yakmak da yasaktır sadece tenekeler içinde ateş yakılabilir.

Yedigöller Milli Parkı Kamp Olanakları

Kamp alanlarının yakınlarında su ihtiyaçlarınızı gidermek için çeşmeler ile karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda parkın içinde bulunan tuvaletlerden faydalanmak da mümkündür. Sabun ve peçete gibi ihtiyaç duyulabilecek eşyaları yanınızda getirmeniz iyi olabilir. Elektrik ve internet gibi imkanlar kamp alanlarında yer almaz. Yedigöller Milli Parkı kamp tercihi yapmadan olanakları göz önünde bulundurmak faydalı olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.