user
e
sv

Yaz Aylarında Nemlendirici Kullanımı: Cilt Bakımınızı Nasıl Yapmalısınız?

nemlendirici

Yaz aylarında nemlendirici kullanımı oldukça önemlidir. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için çeşitli ürünlerden yardım alınabilir. Havaların ısınması ve açığa çıkan nem cildi besler düşüncesi oldukça yanlıştır. Kış aylarına kıyasla daha nemli bir cilt yapısı söz konusu olsa da gerekli nemi karşılamaya yetmez.

Yaz Aylarında Nemlendirici Seçimi

Sıcak yaz günlerinde nemlendirici seçerken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Kış aylarında olduğu gibi kuru ve rüzgarlı bir hava koşulu bulunmaz. Nemli ve sıcak bir hava olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Cilde ağırlık yapmayacak yaz nemlendirici ürünleri sayesinde cildin nem ihtiyacını karşılamak oldukça kolay olabilir.

Hava sıcaklıklarında ve nem oranlarında artış yaşanması cildin sebum üretiminde artış yaşanmasına yol açabilir. Artış söz konusu olsa da nemlendirici kullanımı bırakılmamalıdır. Hafif yapıya sahip nemlendirici ve losyonlar tercih edilmelidir. Cildin her zaman nemlendirilmeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

cilt bakımı

Yazın Cildi Nemlendirmenin Önemi

Cildin ihtiyacı olduğu nemi yaz aylarında da karşılamak oldukça önemlidir. Sebum artışı söz konusu olsa da cildin alt tabakasında da nem ihtiyacı bulunur. Alt tabakadaki nem ihtiyacını karşılayabilmek için sadece nemlendirici kullanılması gerekir. Mevsimler farklılık gösterse de her mevsim cildinize iyi bakmanız gerekir.

İklim koşullarına göre uygun ürünler ve yöntemler tercih ederek cilt bakımlarınızı doğru bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Havada oluşan nem cildin sebum üretimini arttırmaya yardımcı olduğu için yoğun nemlendiricilerden uzak durulması gerekir. Nem artışı olduğu gibi sıcaklığın artması da aynı zamanda cildin nem kaybetmesine yol açar. Dengeyi kurmak için yaz mevsiminde nemlendirmeye dikkat edilmelidir.

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı

Yaz aylarında nemlendirici kullanımı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra cilt tipine göre uygun rutinler hazırlamak gerekir. Her cilt tipi farklı özelliklere sahip olduğu için rutinleri oluşturmadan önce cildin tanınması gerekir. Cildin yapısına ve ihtiyaçlarına uygun ürün ve teknikler kullanarak çok daha sağlıklı bir cilde sahip olunabilir.

yaz aylarında nemlendirici

Cildin parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için cildinizi tanımak için biraz inceleme ve araştırma yapabilirsiniz. Cilt tipi yağlı olanlar yaz aylarında su bazlı nemlendiricileri tercih edebilir. Kuru ciltler, diğer mevsimlerde kullandıkları ürünleri kullanmaya devam edebilir, ancak daha hafif yapılı nemlendiricilere de geçiş yapabilir. Yoğun nemlendirme yaz aylarında cildin kusmasına ve gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

Kuru Ciltler İçin Bakım Rutinleri

Kuru cilde sahip kişiler, kış aylarında yoğun nemlendirici özelliklere sahip ürünleri tercih eder. Cildin ihtiyacı olan nemi sağlayan ürünler olsa da yaz aylarında ağır gelebilir. Kuru ciltler yaz ayı için nemlendirici seçerken losyon formundaki ürünlere göz atabilir. Yağlı ciltlere kıyasla kuru ciltlerde yaşlanma belirtileri çok daha erken görülmeye başlanabilir. Erkenden tedbir almak ve bakımları doğru tercih etmek oldukça önemlidir.

Ekstra bakıma ihtiyaç duyan kuru ciltler, uygun nemlendiriciyi bularak ilk adımı atmalıdır. Cildin kuru yapısı çok daha hassas olmasına yol açabilir. Kullanılacak olan nemlendiricinin hassas ciltlere uygun içeriklere sahip olması da oldukça faydalıdır. Yatıştırıcı özelliklere sahip jel losyonlar, yaz aylarında kuru ciltler için kurtarıcı olabilir.

23

Normal Ciltler İçin Bakım Rutinleri

Normal cilt tipine bakıldığında sebum üretimi olması gereken seviyededir. İdeal cilt tipi olarak değerlendirilen ciltler su bazlı ve ince yapılı nemlendiricileri tercih etmelidir. Kış ve sonbahar aylarında kullandıkları ürünler, yaz aylarında ağır ve rahatsız edici gelebilir.

Aynı özelliklere sahip ancak daha hafif yapılı nemlendiriciler çok daha memnun edici bir sonuç verebilir. Normal ciltler yaz aylarında nemlendirici kullanımı için su bazlı, ince yapılı nemlendiriciler tercih ederek bakım rutinlerini oluşturabilir.

Karma ve Yağlı Ciltler İçin Bakım Rutinleri

Karma ve yağlı cilt tipi yaz aylarında bazı parlama sorunları ile karşılaşabilir. Cildin kontrol altında tutulması için doğru ürün seçimi oldukça önemlidir. Özellikle T bölgesinde meydana gelen yağlanma oldukça rahatsız edici olabilir. Karma ve yağlı bir cilt tipine sahipseniz oldukça hafif formüllere sahip, su bazlı ürünler kullanmalısınız.

Ciltte oluşabilecek parlamayı önleyecek ürünler seçerek yaz aylarında nemlendirici seçimi cilt tipinize uygun yapmış olabilirsiniz. Ciltte bulunan fazla sebumu dengede tutacak özelliklere sahip ürünler sayesinde cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı kontrollü bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.