user
e
sv

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Neden Olur?

vücutta iğne batması hissi ve kaşıntı

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı çeşitli nedenler sonucunda ortaya çıkabilir. Bu durumun neden ortaya çıktığının tespit edilmesinin ardından çeşitli tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıktan kurtulabilmek mümkündür. Vücutta meydana gelen bu iğne batma hissi ve ardından yaşanan kaşıntının tespit edilebilmesi için uzman doktorlar ile görüşülmesi gerekir.

Böcek Isırıkları

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı probleminin en sık görülen nedeni böcek ısırıklarıdır. Özellikle yaz aylarında böcekler veya sivrisinekler tarafından vücudun ısırılması durumunda kaşıntı problemi ile karşılaşılabilir. Ayrıca kaşıntının ardından vücutta iğne batma hissi ile karşılaşabilmek de mümkündür. Aşırı hassas cilde sahip olan kişiler yaban arıları veya bal arıları tarafından sokulduklarında da iğne batması hissini yaşayabilirler. Vücutta meydana gelen iğne batması ve kaşıntı hissinin ciddi nedenleri de bulunabilir. Böcek ısırıkları sonucunda ortaya çıkan iğne batma ve ardından meydana gelen kaşıntı problemleri bölgeye soğuk kompres uygulanması ile çözülebilir.

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Neden Olur

Şeker Hastalığı

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı şikayetlerinin nedenleri altında şeker hastalığı da yer alabilir. Şeker hastalığı vücutta iğne batma hissine neden olan bir hastalıktır. Ayrıca şeker hastası olan kişilerin vücudunun belirli bölgelerinde kaşıntı problemi ile karşılaştıkları da görülür. Şeker hastalığı sonucunda oluşan iğne batma hissi ve kaşıntı probleminin tamamen ortadan kaldırılabilmesi mümkün değildir. Bu hissin ortadan kaldırılabilmesi mümkün değilken şeker hastalığı ile yaşamayı öğrenen kişilerde iğne batma hissi ve kaşıntı probleminin daha hafif olduğu görülebilir. Şeker hastalığı sonucunda insülin iğnesi kullanan kişiler de iğne nedeniyle alerjik reaksiyonlar ile karşı karşıya kalabilirler. Şeker hastalığına sahip olan kişilerin vücudunda iğne batması veya kaşıntı problemi yaşaması durumunda doktorları ile görüşmelerinde fayda vardır.

Vitamin Eksikliği

Vücutta iğne batma hissi vitamin eksiklikleri sonucunda da ortaya çıkabilir. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitaminleri alamaması durumunda kaşıntı problemleri ile sıklıkla karşılaşılır. Özellikle kişilerin vücudunda B12 vitamininin eksik olması durumunda kaşıntı problemleri ile daha sık karşılaşılır. Vitamin nedeniyle vücutta meydana gelen kaşıntı probleminin ortadan kaldırılabilmesi için B12 vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. B12 içeren besinleri tüketemeyen kişilerin ise B12 vitaminini takviye olarak almaları önerilir.

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Neden Olur 2

Uyuz Hastalığı

Vücutta meydana gelen kaşıntı problemlerinin nedenleri arasında uyuz hastalığı da gösterilebilir. Uyuz salgın bir hastalıktır ve vücutta kaşıntı yaşanması ile kendini gösterir. Özellikle kış aylarında meydana gelen uyuz problemleri vücudun her tarafına yayılır ve kişiler kaşınmadan duramayacak hale gelir. Uyuz hastalığının temas yoluyla geçmesi nedeniyle çevresinde sürekli olarak kaşınan kişiler bulunanların o kişiyle temas etmemesinde fayda vardır. Uyuz kış aylarında toplu alanlarda çok fazla yan yana durulması durumunda da kişiden kişiye geçebilir. Uyuz nedeniyle vücutta meydana gelen iğne batma hissi ve kaşıntının ortadan kaldırılabilmesi ise mümkündür. Uyuzdan kurtulabilmek için yapılabilecek en pratik yöntem uyuz losyonunun kullanılmasıdır. Ancak uyuz losyonunun kullanılmasından önce mutlaka doktora danışmak ve doktor tarafından önerilecek olan losyonların kullanılmasına özen göstermek gerekir. Uyuz nedenli meydana gelen iğne batması ve kaşıntı hissinin ortadan kaldırılmasında doktor tarafından önerilen kremler de kullanılabilir.

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Neden Olur 3

Alerjik Reaksiyonlar

Hassas bir cilde sahip olan kişiler alerjik reaksiyonlar sonucunda kaşınmaya başlayabilir. Vücutlarına girmiş oldukları bir giysi veya sıkmış oldukları bir parfüm bile kişilerin kaşınmasına neden olabilir. Vücudun kaşınmaya başlanmasının ardından oluşan kabarcıklar sonucunda vücuda iğne batırılıyormuş gibi bir hisle de karşılaşılabilir. Vücudunun çeşitli noktalarında kaşıntılar meydana gelen kişiler bu kaşıntının neden meydana geldiğini tespit etmek için alerji testi yaptırabilir. Alerji testinin yaptırılması ile kişilerin vücudunda meydana gelen alerjinin neden meydana geldiği tespit edilebilir. Gıdalara veya hayvanlara alerjisi bulunan kişiler uygulayacakları korunma yöntemi sayesinde oluşan alerjik reaksiyonların önüne geçebilirler.

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Neden Olur 4

İğne Batması ve Kaşıntı Probleminin Tedavisi

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı problemi meydana gelen kişiler bunun nasıl tedavi edileceğini merak ederler. Vücutta meydana gelen kaşıntı ve iğne batması hissinin ortadan kaldırılabilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. İlaçların kullanılmasından önce kaşıntıya neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Fiziksel bir durum sonucunda ortaya çıkan iğne batma hissi ve kaşıntı problemi doktorlar tarafından önerilecek ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Vücutta İğne Batması Hissi

İğne batma hissi ve kaşıntı problemi psikolojik bazı nedenler sonucunda da ortaya çıkabilir. Ciddi psikolojik problemi bulunan kişilerin sürekli olarak kaşıntı problemi ile karşılaşması ve kendini kaşımadan duramaması gibi tepkiler vermeleri normaldir. Psikolojik temelli ortaya çıkan iğne batma hissi ve kaşıntı problemi alanında uzman olan doktorlar tarafından kontrol altına alınabilir. Doktorlar tarafından önerilen ilaçların kullanılması sayesinde hastaların kaşınması engellenebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.