user
e
sv

Tırnak Sararması Nedir? Nasıl Geçer?

Tırnak Sararması

Sağlıklı ve bakımlı tırnaklara sahip olmak herkesin istediği bir durumdur. Ancak bazen farklı şartlara maruz kalan tırnaklar sararır. Tırnak sararması genelde tırnağın yapı değiştirerek farklı bir renge bürünmesidir. Tırnak sararması nasıl geçer sorusuna bu kapsamda yanıt vermek önemlidir.

Tırnaklarınızın Sağlığı Önemlidir

Tırnaklar dış etkenlere maruz kalan organlardır. Zaman içerisinde kullanım durumlarına bağlı olarak doku ya da renk değiştirir. Karşılaşacağınız sorunlardan biri tırnak sararmasıdır. Tırnak sararmasının nedenleri şunlardır;

  • Sigara kullanımı. Fazla kullanımda tırnaklarınız sararabilir. Azaltmayı ya da tamamen bırakmayı deneyin.
  • Oje kullanmak ve ojelerinizi düzenli olarak çıkarmamak.
  • Temiz olmayan bir merkezde tırnaklarınıza yaptıracağınız manikür ya da pedikür işlemleri
  • Ayaklarınızdaki tırnaklar, ayakkabı kullanımına bağlı olarak sararabilir
  • Tırnak mantarı gibi enfeksiyonlara maruz kalması.
  • Kullandığınız ilaçlar.
  • Güneşe fazlaca maruz kalması.
  • Böbrek, akciğer ve karaciğer hastalıklarına bağlı olarak tırnaklarınız sararabilir.

Tırnak sararması sigara kullanımına bağlı olarak değişebilir. Uzun yıllar sigara tüketen biriyseniz, tırnaklarınız sararabilir. Sigara kullanımını azaltabilir veya tamamen bırakabilirsiniz.

Tırnak Sararması

Ojelerinize Dikkat Edin

Kadınlar özel günlerinde, davetlerde ya da sadece kendisini iyi hissetmek için oje sürebilir. Farklı renklerde ve farklı fonksiyonlara sahip olan ojeler, kadınlar için vazgeçilmezdir. Tırnak sararması oje kullanımına bağlı olarak da değişebilir. Oje kullanırken arada tırnaklarınıza nefes aldırın ve koyu renkli ojeleri tercih etmeyin.

Tırnak sararmasına neden olabilecek tek şey oje olmamakla birlikte kalıcı bir rahatsızlığınız da bu soruna neden olabilir. Ya da bir enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

Tırnağınıza Yaptıracağınız İşlemlere Dikkat Edin

Hijyenik olmayan merkezlerde tırnağınıza bile dokundurmayın. Temiz olmayan alanlarda tırnaklarınıza yaptıracağınız manikür ya da pedikür işlemleri tırnağınızın yapısını bozabilir ve hatta tırnak sararmasına yol açabilir.

Bu gibi merkezlerde yaptıracağınız işlemler enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Tırnak mantarı başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma oranınız yüksektir. Daha çok ellerde görülse de tırnak sararması ayak tırnaklarınızda da görülebilir. Dikkatli olmanızda fayda var.

Başka Bir Rahatsızlığınız Olabilir

Tırnak sararması, kullanıma bağlı olarak gerçekleşeceği gibi farklı bir rahatsızlığa sahip olmanıza göre de yaşanabilir. Böbrek ya da karaciğer rahatsızlığına sahip olabilirsiniz. Vücudunuz yeterli vitaminlere sahip olmayabilir. Bu sebeple kanınızı ölçtürmeniz gerekebilir. Tırnak sararması ilaç kullanımınıza göre de olabilir. Kendinize teşhis koymak yerine kullandığınız ilaçların yan etkilerine bakmanızı öneriyoruz.

Tırnak Sararması Nasıl Geçer

Tırnak Sararması Nasıl Geçer?

Tırnakla ilgili yaşadığınız sorunlarda bir podologa gidebilirsiniz. Ya da evinizde yapacağınız yöntemlerle tırnak sararmasını geçirebilirsiniz. Limon suyu, karbonat ya da sirke gibi malzemelerle tırnaklarınızı ovabilirsiniz. Düzenli olarak yapıldığında sonuç verecektir. Fakat hassas bir cilde sahipseniz uygulama yaparken dikkat ediniz. Alerjik bir reaksiyona neden olabilir.

Tırnak sararması en hızlı nasıl geçer?

Hidrojen peroksit gibi kimyasal ürünler hızlı sonuç verecektir. Fakat tavsiyemiz bir uzmana danışmanızdır. Kalıcı ve tedavi gerektiren bir sorun halinde kimyasal ürünleri tercih etmeyin, işin uzmanlarıyla iletişime geçin.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.