Süt Alerjisinin Dostu Olan Meyveli Kek

süt alerjisinin dostu meyveli kek

Günlük hayatımızda vücudumuz bir çok farklı besine olumlu veya olumsuz reaksiyon gösterebilir. Kimilerimizin masum bir çileğe, ufacık bir yumurtaya veya ak pak bir süte alerjisi olabilir. Alerji çeşitlerimiz artıp sıralanabileceği gibi besin kısıtlamamız da eş zamanlı olarak artıp bizleri yasak olanın cazibesi ve cezasına doğru sürüklenmemize neden olabilir. Alerjilerimizden ve bu cazibenin etkisinden kaçarak istediğimiz besinlerle nasıl tatmin olabiliriz? İşte yürümemiz gereken yol tamamen bu güzergahta saklı. Ben sizler için araştırdığım defalarca deneyip farklı çeşitlerini ürettiğim çoluk çocuk vazgeçilmezimiz haline gelen, o sütten uzak kek tarifini paylaşmak için hazırım.

Siz de hazırsanız mikserinizin başlıklarını takınız çünkü alerijinizin dostu kek tarifi geliyor.

MALZEMELER

4 yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 çay bardağı sıvı yağ
2 su bardağı meyve rendesi (şefin spesiyali havuç rendesi)
2 su bardağı elenmiş un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

İsteğe göre ceviz veya fındık parçaları

   NOT: Havuç rendesi kullanacaksanız 1 tatlı kaşığı toz tarçın kekinizi daha keyifli hale getirmenize yardımcı olacaktır. Malzemelerimiz tezgahta yerini aldıysa şimdi işin renkli kısmına geçebiliriz.

YAPILIŞI:

    Yumurta ve toz şeker derince bir kaba alınıp köpük köpük oluncaya dek çırpıyoruz. Sıvı yağı ilave edip çırpma işlemine devam ediyoruz. Meyve rendesi, kabartma tozu ve vanilyayı da sıvı karışıma ekleyip bir miktar daha çırpıp elenmiş un ile karışımı bağlıyoruz. Kek kıvamına ulaşan karışımımız yağlanıp unlanmış fırın tepsisinde kürdan testlerinden başarıyla geçinceye dek pişiriyoruz. Ve işte süt kullanmadan pişirdiğimiz süt alerjisinin dostu olan kekimiz hazır. Afiyet olsun diyerek sağlıklı günler dileriz…