user
e
sv

Solaryum Nedir, Neden ve Nasıl Kullanılır?

solaryum

Solaryum bronzlaşmanın en kolay yolu olarak tercih edilir. Solaryum cilt rengindeki eşitsizlikleri gidermek ya da bronzlaşmak isteyenler tarafından tercih edilir. Cihazda bulunan ultraviyole ışınlar sayesinde cilt renginde koyulaşma olması sağlanır. Güzellik sektöründe popüler hale gelen solaryum, son dönemlerde sıkça tercih edilmeye başlanmıştır.

Solaryum Nedir?

Güneşlenerek bronzlaşmak mümkün olsa da çoğu zaman istenilen verimi almak mümkün olmaz. Uzun saatler boyunca güneşin altında kalmak, cilt için riskli bir durum oluşturabilir. Bronzlaşmanın en kolay yolu olarak solaryum nedir sorusuna cevap vermek mümkün olabilir. Güneş ya da solaryum ışınları, cildin bronzlaşmasını sağlar. Latince sol kelimesi güneş anlamına gelir, solaryum için güneş odası tanımlaması yapılabilir. Cihazlarda bulunan ultraviyole ışık kaynakları ışınlama yaparak ten renginin koyulaşmasını sağlar.

Solaryum Ne İşe Yarar?

Solaryumun ne işe yaradığı konusunda aydınlatıcı bilgiyi cihazların çalışma mekanizmasını anlayarak almak mümkün olabilir. Solaryum ne işe yarar sorusu için UV ışını üreten lambalar kullanarak yapay bir şekilde bronzlaştırıcı görevi görür. Güneş ışınları incelendiği zaman gün ışığı, ultraviyole ve enfraruj ışınlarından oluştuğu görülür. Gün ışığı insan gözü ile görülürken diğer ışınları görmek pek mümkün değildir.

Ultraviyole ışınlarını UVA, UVB ve UVC olarak ayırmak mümkündür. UVC ışınları zararlıdır ve ozon tabakası tarafından filtre edilir. UVA ve UVB ışınları ise bronzlaştırıcı etkiye sahip ışınlardır.  UVA ışınları, cilt pigmentlerinin renk değiştirmesini sağlayarak bronzlaştırıcı etki gösterir. Solaryum cihazı kişilerin UVA ışınlarına maruz kalmasını sağlar.

solaryum

Solaryum Zararlı mı?

Solaryum basit bir şekilde bronzlaşma imkanı sunduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilir. Etkileri hızlı sonuç verdiği için güneşlenmek yerine solaryum daha pratik bir çözüm sunar. Her ne kadar kolay seçeneklerden biri olsa da dikkatli olunması gereken konular bulunur. Solaryumun zararları konusunda herhangi bir sonuca ulaşılması mümkün değildir. Sadece yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği için dikkatli olunmalıdır. Solaryum cihazlarında filtreleme sistemleri bulunduğu için kanserojen ışınların cilde temas etmesi engellenir.

Solaryum Faydaları Nelerdir?

Solaryumun faydaları oldukça fazladır, kişisel olarak farklı amaçlar için kullanımı tercih edilebilir. Solaryum sonrası neler yapılması gerektiği ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunması daha etkili bir sonuç alınmasını sağlar. Solaryumun faydalarından bazıları şu şekildedir;

  • Ciltte bulunan sivilce ve akne izlerinin bakımı.
  • Metabolizmayı güçlendirmek ve solunumu düzenlemek.
  • Vücudun direncini artırarak virüslü hastalıklara karşı koruma.
  • D vitamini üretimini destekleyerek kemik erimesine karşı önlem alma.
  • Mutluluk hormonu salgılanmasını sağlama.
  • Kalp ve dolaşım sistemini güçlendirme.

Solaryum faydaları oldukça fazladır. Sadece ten renginin koyulaştırılması için tercih edilen bir yöntem olarak bilinse de insan sağlığını korumaya yardımcı olan etkileri de bulunur. Her zaman profesyonel kişiler tarafından yapılması tercih edilmelidir. Cihazların gerekli filtrelere sahip olmaması cildin ve sağlığın tehlikeli bir durum ile karşılaşmasına yol açabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.