user
e
sv

Salda Gölü Nerede? Salda Gölü Özellikleri

Salda Gölü son yıllarda popülerliğini oldukça hızlı bir şekilde artırmıştır. Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçiler gölü görmek için yola çıkar. Göl ve çevresinin eşsiz renkleri insanların ilgisini çekerken internet ortamlarında oldukça sık bir şekilde paylaşılmaya başlanmıştır. Lavanta köylerine yakınlığıyla güzel bir gezi rotası çizmek için Salda Gölü tercih edilebilir.

Salda Gölü Nerede?

Burdur’da yer alan Salda Gölü, Yeşilova ilçesindedir. Salda Gölü gezisi planlamak isteyenler Yeşilova ilçesinin merkezinden 4 km daha yola devam etmesi gerektiğini unutmamalıdır. Türkiye haritasına göz atıldığı zaman Salda Gölü Burdur, Antalya ve Denizli üçgeni arasında yer alır. Türkiye’de bulunan en temiz ve derin göl olduğu için görülmeye değer bir oluşumdur.

Salda Gölü’ne Ulaşım Nasıl Yapılır?

Salda Gölü nerede sorusuna cevap aldıktan sonra ulaşımın nasıl sağlanacağı merak edilir. Burdur iline uzak bir şehirden gelmeyi düşünen ziyaretçiler uçak ile kısa bir yolculuk sonunda göle ulaşabilir. Salda Gölü’ne en yakın havalimanı Denizli, Isparta ve Antalya’da yer alır. Salda Gölü özelinde bakıldığı zaman en yakın Denizli havalimanıdır. Havalimanından sonra tekrar araç ile yola devam edilmesi gerekir.

Otobüs ile gelmek isteyen ziyaretçiler ise ilk olarak Burdur Otogarı’na gelmelidir. Burdur Otogarı üzerinden tekrar Salda Gölü için Yeşilova minibüslerini tercih etmelidir. Kişisel araçlar ile göle ulaşım da sağlanabilir. Salda Gölü ulaşım seçenekleri arasından kişisel araç tercih etmek en konforlu seçim olabilir. Salda Gölü’nün çevresinde de görülmesi gereken farklı konumlar olduğu için araç ile ulaşım çok daha rahat olabilir. Sadece gölü ziyaret etmek isteyen misafirler toplu taşıma da tercih edebilir.

Salda Gölü’nde Ne Var?

Salda Gölü, doğal güzellikleriyle görenleri büyülerken aynı zamanda akıllarda soru işaretleri olunmasına yol olabilir. Görsel açıdan bir resim tablosu gibi görünen göl ve çevresinde farklı şekillerde aktiviteler de tercih edilebilir. Salda Gölü ziyaret planı yapılırken aktiviteler hakkında bilgi sahibi olmak daha iyi bir gezi yapmanıza yardımcı olabilir. Gölün en çok ziyaret edilen kısmı batı kısmıdır, doğu kısımlarında ise daha bakir kıyılar bulunur ve yürüyüşe çıkarak keşif yapabilirsiniz.

Yaz aylarında gidildiğinde ise suların çekilmesi ardından ortaya çıkan 7 küçük adayı görmek mümkündür. Muhteşem göl manzarasında güzel bir kahvaltı ile güne başlamayı tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin en berrak sularına sahip bir gölü ziyarete gidildiği zaman suyun tadını çıkartmadan dönmeden olmaz. Doğal killerinden yüz  maskesi yapmak da oldukça eğlenceli olabilir. Konaklama için çadır kurulabilir, göl çevresinde bisiklet turuna çıkılabilir ve unutulmayacak anların fotoğrafları çekilebilir.

Salda Gölü’nde Konaklama Tesisi Var mı?

Salda Gölü nasıl konaklama imkanı sunar diye soran ziyaretçiler için ilk olarak kamp yapılabildiği söylenmelidir. Sahip olduğu doğası ile kamp yapmaktan keyif alan kişiler oldukça güzel zamanlar geçirebilir. Salda Gölü, birinci derece sit alanı olduğu için lüks oteller gibi seçenekler bulunmaz. Ancak gölün çevresinde bulunan oteller bulunur. Uygun fiyatlı şekilde tercih edilebilecek oteller de konaklama için tercih edilebilir.

Salda Gölü Kamp Alanı

Salda Gölü kamp yapmak için farklı alanlara sahiptir. Salda Gölü konaklama için kamp yapmak isteyen kişiler için 3 farklı alan seçeneği sunar. Gölün çevresinde kamp yapmak için sadece belirtilen alanların tercih edilmesi gerekir. Sit alanı olduğu için herhangi bir yerde kamp yapmak yasaktır. Kamp yapmak isteyenler Salda Gölü kamp alanı isimleri şu şekildedir;

  • Tabiat Orman Kampı.
  • Yeşilova belediyesi Halk Plajı.
  • Doğanbaba Halk Plajı.

Salda Gölü Ne Zaman Ziyaret Edilmeli?

Herkesin konuştuğu Salda Gölü’ne gitmek için yılın büyük bir çoğunluğu tercih edilebilir. Yaz aylarında oldukça kalabalık olduğu için daha sakin zamanları tercih etmek isteyenler Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım aylarında gidebilir. Kış aylarında da Salda’yı ziyaret etmek mümkündür. Salda Gölü kamp ziyaret saatleri sabah 08.00 ile gece 00.00 arasındadır. Sezonlara göre saatlerde değişikler olabilir.

Salda Gölü’nün Özelliği Nedir?

Salda Gölü sahip olduğu özelliklerle oldukça önem kazanan alanlardan biri haline gelmiştir. Mars’ta bulunan yapıya benzer iki gölden biri Salda Gölü’dür, diğeri de Kanada’da yer alır. Salda Gölü özellikleri arasında öne çıkan bir diğer konu ise; karstik bir şekilde oluşmasıdır. Karstik bir oluşum olduğu için sahili beyaz renklidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.