user
e
sv

Mavigöl Kuzalan Şelalesi

Mavigöl Kuzalan Şelalesi Türkiye’de ilgi gören konumlardan biridir. Doğal güzellikleriyle baş döndüren şelale ve çevresi yerli ve yabancı turistler tarafından sık şekilde ziyaret edilir. Türkiye’de görülmesi gereken şelalelerden biri olduğu için rotalarınızı buraya çevirebilirsiniz. İnternette paylaşılan resimleri ile etkileyici atmosferini yansıtan Mavigöl’e gitmeden önce bölge hakkında bilgi sahibi olunması daha keyifli bir gezi yapmanıza yardımcı olabilir.

Mavigöl Kuzalan Şelalesi Koruma Altında mı?

Birbirinden güzel doğal manzaralara sahip Mavigöl Kuzalan Şelalesi mutlaka gezilmesi gereken yerler listelerinde yer alır. Adından sıkça bahsettiren bölge tabiat parkı olarak belirlenmiştir. Kalkerli su kaynağından çıkan suyun oluşturduğu travertenler bölgenin önemli yapılarındandır. Mavigöl ve Dereli yolu üzerinde bulunan şelaleler orman içinde farklı boyutlara göller oluşturmuştur. Tabiat parkı 4 bin 820 dönümlük bir alan içinde yer alır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Mavigöl Kuzalan Şelalesi’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Hakkında çok fazla konuşulan Mavigöl Kuzalan Şelalesi çeşitli aktiviteler için seçenekler sunar. Doğa yürüyüşü bölgede ilk olarak yapılması gereken aktivitedir. Doğal bir şekilde oluşan travertenler boyunca kurulan ahşp yürüme yolları sayesinde rahat bir şekilde doğanın içinde yürüyüşe çıkılabilir. Seyir kuleleri gibi yapılar sayesinde parkın çevresinde dolanmak ve manzaraya en iyi açılardan bakma fırsatı yakalanabilir. Ziyaretçiler tarafından Mavigöl Kuzalan Şelalesi yorumlar plan yapmak isteyenler için fikir sahibi olunmasını sağlar. Çadırlı kamp ve bisiklet sürmek için uygun şartlara sahip olan parkta unutulmaz deneyimler yaşanabilir.

Mavigöl Kuzalan Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Mavigöl Kuzalan Şelalesi, Giresun’da yer alır. Giresun’un Dereli ilçesinde yer alan Pınarlar Köyü’nde bulunan Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı yılın farklı zamanlarında yoğun ilgi görür. Giresun Şebinkarahisar Yolu üzerinde yer alan tabiat parkı, doğanın içinde benzersiz bir konuma sahiptir. Mavigöl Kuzalan Şelalesi yol tarifi için Giresun Şebinkarahisar yolu kullanılır. Dereli ilçesine yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta yer alırken Giresun’un merkezine 50 km uzaklıkta yer alır.

Mavigöl Kuzalan Şelalesi’nde Kamp Alanı Var mı?

Karadeniz’in doğası içinde kamp yapmak isteyenler, tabiat parkı içinde uygun alanlar bulabilir. Huzurlu ve keyifli bir kamp planı yapmak için Mavigöl tercih edilebilir. Mavigöl Kuzalan Şelalesi nerede sorusuna cevap aldıktan sonra çıkılan yolda unutulmayacak bir kamp deneyimi yaşanabilir. Giresun’da yer alan şelale bölgesinde bulunan kaynakların sebep olduğu travertenler Amerika’da bulunan Yellowstone Ulusal Parkı’nda sonra dünyanın en büyüğü olarak bilinir.

Mavigöl Kuzalan Şelalesi Konaklama Seçenekleri

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı içinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler farklı seçenekler arasından seçim yapabilir. Her bütçeye uygun şekilde sunulan seçenekler arasından seçim yapılarak Karadeniz ormanları içinde zaman geçirmek mümkündür. Mavigöl Kuzalan Şelalesi kamp alanı dışında aynı zamanda oteller de bulunur. Doğa şartlarına uyum sağlayarak daha farklı bir konaklama tercih etmek isteyenler çadır kurabileceği gibi daha konforlu seçenekler sunan otellerde tercih edilebilir. Dağ evleri konaklama için oldukça keyifli imkanlar arasında yer alır.

Mavigöl Kuzalan Şelalesi Giriş Ücretli mi?

Tabiat parkı olarak koruma altına alınan bir bölge olduğu için ücretli şekilde giriş yapmak mümkündür. Kişi başı ya da araç başına ödenen tutarlar karşılığında parka giriş yapılabilir. Haftanın her gününde parkı ziyaret etmek mümkündür. Verilen ücretler park içinde bulunan temizlik, düzenlemeler ve kafeteryalar gibi imkanlar için talep edilir. Ziyaretçiler Mavigöl Kuzalan Şelalesi konaklama seçenekleri arasından kamp tercih eden ziyaretçiler ekstra ücret ödemez.

Mavigöl Kuzalan Şelalesi’nde Ne Yenir?

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan tabiat parkına ziyarete giden kişiler mutlaka yöresel lezzetlere şans vermelidir. Şelalenin etrafında bulunan kafeteryalar ya da yakınlarda bulunan restoran tarzı yerlerde bölgenin yemekleri ile keyifli öğünler yapılabilir. Karadeniz kahvaltısı ile güne başlamak oldukça güzel olabilir. Kuymak ve mısır ekmeği günün ilk öğününde oldukça lezzetli bir seçenek sunar. Öğlen ya da akşam saatlerinde Karadeniz pidesi de mutlaka denenmelidir.

Muhteşem doğası ile iştahları açacak olan bölgede farklı lezzetlere açık olan ziyaretçiler oldukça memnun kalabilir. Mavigöl Kuzalan Şelalesi gezisi yapmak için ilkbahar mevsimi tercih edilebilir. Doğal şekilde akan sodalı suyun tadını çıkartmak için havanın ısındığı dönemler daha elverişli olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.