user
e
sv

Manikür Nedir? Nasıl Yapılır?

Manikür Nasıl Yapılır

Manikür nedir nasıl yapılır sorusu özellikle kadınlar tarafından sıkça sorulur. Manikür adı verilen işlem el tırnaklarının daha güzel görünmesi için uygulanan bir güzellik uygulamasıdır. Ellere manikür yapılması durumunda tırnakların daha sağlıklı şekilde uzadı ve daha estetik bir görünüme kavuştuğu görülmüştür.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür yapımı için tırnaklara bazı uygulamaların yapılması gerekir. Manikür yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle tırnakları kesilir. Tırnakların kesilmesinden ardından tırnak törpüsü kullanılarak tırnaklar şekle sokulur. Tırnakların şekle sokulmasının ardından sıra tırnak etlerine gelir. Tırnak etlerinin daha iyi manikür yapılabilmesi için çıkartılması veya tırnak içerisine doğru ittirilmesi gerekir. Tırnak etlerinin temizlenmesi işleminin ardından sıra tırnakların yüzeyinin pürüzsüzleştirilmesi ve parlatılmasına gelir. Özel jeller kullanılarak tırnakların daha parlak bir görünüme kavuşması sağlanır. Manikür işleminin son aşamasında ise oje uygulanır. Kişilerin tercihine göre kalıcı ojeler uygulanabileceği gibi klasik ojeler de tırnaklara uygulanabilir. Bu sayede tırnakların hepsinin aynı şekli alması ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanır.

Manikür Nedir

Manikürün Çeşitleri

Manikürün yapım aşaması kadar çeşitleri de manikür yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak edilir. Manikürün çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuru Manikür: manikür yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de kuru manikür nedir sorusudur. Kuru manikür mikro manikür ismi ile de anılır. Bu manikürün yapılabilmesi için profesyonel cihazlara ihtiyaç duyulur. Profesyonel cihazlar kullanılarak tırnak etleri temizlenir. Temizleme işleminin ardından bir hafta beklenilir ve ölü tırnak derileri profesyonel cihazlar ile temizlenir. Bu manikür klasik manikürden biraz farklıdır. Farklı olmasının temel nedeni hem profesyonel cihazların kullanılması hem de klasik manikürde sadece deri üstünde işlem yapılırken kurum manikür de deri altında da işlem yapılmasıdır. Kuru manikürün bir diğer ismi ise medikal manikürdür. Medikal manikür nedir sorusu ile yola çıkan kişilerin alacağı cevap kuru manikürdür.
 • Islak Manikür: ıslak manikür nedir sorusu manikür yaptırmak isteyen kişilerin sorduğu bir diğer sorudur. Islak manikür klasik manikür veya sulu manikür olarak da adlandırılır. Bu manikürün uygulanabilmesi için su kullanılır. Bu nedenle bu manikürün adı sulu manikür olarak da bilinir. Tırnaklarım manikürün uygulanabilmesi için öncelikle eller özel bir solüsyon içerisinde 10 ile 15 dakika kadar bekletilir. Ellerin su içerisinde bekletilmesinin temel nedeni tırnak etlerinin yumuşaması ve bu şekilde daha kolay temizlenebilmesidir. Tırnak etleri yumuşadıktan sonra manikür makası ile bu etler kesilir ve böylece tırnaktaki ölü deriler temizlenir.
 • Spa Manikür: spa manikür nedir sorusu manikür yaptırmak isteyen kişiler tarafından sorulur. Spam manikür uygulanırken ellerin daha yumuşak olabilmesi için esansiyel yağlar kullanılır. Kullanılan bu yağlar sayesinde tırnaklar daha kısa süre içerisinde yumuşar ve işlemi ardından bu yumuşaklığını uzun süre korurlar. Spa manikürü yaptırarak ellerini daha nemli kalmaları ve ellerin peeling ve benzeri işlemlerle derinlemesine temizlenmesi sağlanır.

Manikür Nasıl Yapılır

Manikür Neden Yapılır?

Manikür ne işe yarar sorusu manikür yaptırmak isteyen kişilerin sorduğu sorular arasındadır. Manikürün yapılmasının temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Manikür işlemi ile ellerde bulunan ölü deriler temizlenir
 • Ellerin daha sağlıklı olması sağlanır
 • Manikür işleminin ardından tırnakların ve ellerin daha estetik bir görünüme kavuşması sağlanır
 • Düzenli olarak manikürü işleminin uygulanması ile tırnakların daha sağlıklı olması amaçlanır
 • Ellerin nemlendirilmesi ve yumuşaması sağlanır
 • Tırnaklarda oluşabilecek mantar gibi hastalıkların önüne geçilir
 • Tırnakların daha güçlü olması sağlanır.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.