user
e
sv

Komedon Nedir? Komedon Nasıl Temizlenir?

Komedon Nedir

Komedon ciltte meydana gelen sorunlardan birisidir. Komedonlar ciltte meydana gelen beyaz noktaları genel adıdır. Bu beyaz noktalar aslında bir tür aknedir ve tüm vücutta görülebilir.

Komedonlar Nedir?

Komedon nedir sorusu cilt yüzeyinde sorunlar görülmeye başlayan kişiler tarafından sorulur. Komedonlar ciltte meydana gelen siyah ya da beyaz renkte olan noktaların genel adıdır. Bu noktaların cilde oluşmasının temel nedeni ise gözeneklerin tıkanmasıdır. Komedonların aknelerden ayrılmasının temel nedeni ise komedonların zamanla iltihap sonucunda daha ciddi problemlere neden olabilmesidir. Komedonlar ayrıca sivilcelere oranla daha küçük yapıya sahip ve pürüzlü yüzeyleri ile dikkat çeken cilt sorunlarıdır. Ayrıca komedonların sivilceler gibi sıkılıp içerisindeki sıvının boşaltılması da mümkün değildir.

Komedon

Komedonlar Neden Oluşur?

Komedon neden olur sorusuna komedonun cinsine göre farklı şekillerde cevap verilebilir. Komedonlar kapalı ve açık komedonlar olmak üzere ikiye ayrılır. Kapalı komedonlar deri altında meydana gelen komedonların adıdır. Kapalı komedonlar beyaz renkli olan ve yağ bezesi ismi ile de bilinen cilt sorunlarıdır. Kapalı komedi onların oluşmasının nedeni ise kişilerin dengesiz beslenmesi ve çok fazla yağlı yiyecekler tüketmesidir. Ayrıca cildin yeterince temizlenmemesi ve ölü derilerden arındırılmaması sonucunda da kapalı komedonların görülme sıklığı artar. Komedonların bir diğer türü ise açık komedondur. Açık komedonlar siyah renkleri ile dikkat çeken komedonlardır. Bu komedonların diğer adı ise siyah noktalardır.

Komedonların Temizlenmesi

Komedon nasıl geçer sorusu ile yola çıkan kişiler çeşitli temizlik ve tedavi yöntemleri ile karşılaşırlar. Komedon temizliği ile ciltteki siyah ve beyaz renkli komedonlardan kurtulabilmek mümkündür. Bu komedonların temizlenebilmesi için öncelikle evde uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri vardır. Komedonların temizlenebilmesi için serum krem veya tonikler bulunur. Komedonlara özel olarak üretilen bu kozmetik ürünleri sayesinde ciltteki komedonların temizlenmesi sağlanabilir. Komedonların temizlenebilmesi için kullanılan ilk ürün komedon kremi olarak gösterilebilir. Komedon için krem alınarak temiz cilde bu kalemin uygulanması sağlanır.

Bu kremin uygulanmasının ardından komedonların geçebilmesi için toniklerden ve sorunlardan da faydalanılabilir. Komedon için serum alan kişiler ciltlerini nemlendirdikten sonra bu serumu ciltlerine masaj yaparak yedirebilirler. Bu serumlar sayesinde ciltte meydana gelen kapalı ve açık komedonları kısa süre içerisinde tedavi edilmesi sağlanır. Yüzde ve ciltte bulunan komedonların tamamen temizlenebilmesi için kullanılan bir diğer kozmetik ürünü ise toniktir. Komedon için tonik alarak cildin nemlendirilmesini ardından bu tuniklerin uygulanması önerilir. Uygulanan bu tonikler cilt yüzeyinde uzun süre kalacağından komedonların daha kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Komedon Nedir

Komedonların Tedavisi

Komedonlar ciltte çok fazla bulunmadığı durumda kozmetik ürünleri ile tedavi edilebilen cilt sorunlarıdır. Ancak ciltte ve vücutta çok fazla açık ve kapalı komedonun bulunması durumunda bu sorunların tedavi edilebilmesi için alanında uzman bir kişiye başvurulması gerekir. Komedon tedavisi başvuru olan uzman öncelikle bu sorunun neden meydana geldiği konusunda bir araştırma yapar. Ardından ciltteki komedonların temizlenebilmesi için çeşitli peeling ve asitler cilt üzerine uygulanır. Ayrıca ciltte bulunan komedonların temizlenebilmesi için komedon aleti de kullanılır. Bu alet sayesinde özellikle burun çevresinde bulunan komedonların temizlenmesi sağlanır. Bu aletin kullanılmasının temel nedeni ise aletin oldukça pratik olması ve ciltte herhangi bir iz bırakmamasıdır. Tüm işlemler uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinden ciltteki komedonlardan kısa süre içerisinde kurtulabilmek mümkün olacaktır.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.