user
e
sv

Kolajen Takviyesi Nedir?

kalojen

Kolajen vücutta bulunan proteinler biridir. Vücuttaki doku ve organlarda birçok farklı tip protein bulunur, yapısal ve işlevsel olarak her biri farklı özelliklere sahiptir. Proteinlerin her biri farklı görevlere sahip olsa da uyum için çalışır ve vücudun sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcı olur. En önemli proteinlere bakıldığında kolajeni görmek mümkündür.

Kolajen Nedir?

Vücuttaki kemik, tendon, deri ve ligamentler gibi pek çok doku ve organda kolajen bulunur. İnsan vücudunda en çok bulunan proteinlerden biridir. Tüm vücutta bulunan proteinlerin yaklaşık olarak üçte birini oluştururlar. Kolajen nedir sorusu için bağ dokunun oldukça önemli bir bileşeni olduğu söylenebilir. Dokuların birbirine tutunmasını sağlayan bir yapıştırıcı gibidir.

Kolajen çeşitleri farklı dokularda çeşitli görevlere sahiptir. Vücudun yapısını koruma temel görevleridir. Vücutta çokça bulunan proteinler, vücuda dışarıdan farklı şekilde dahil edilebilir. Son dönemlerde popüler hale gelen kolajen takviyesi bu yöntemlerden biridir. Aynı zamanda çeşitli besinleri tüketerek de vücuda kolajen desteği sağlanabilir.

kolajen-nedir

Kolajen Takviyesinin Faydaları

Vücutta yaygın bir şekilde bulunan kolajen, özelleşmiş pek çok farklı alt tipe sahiptir. Daha sağlıklı bir yaşamı hedefleyen kişiler, kolajen takviyesi tercih eder. Saç sağlığı, ciltteki kırışıklıklar ve kalp hastalıkları gibi farklı amaçlarda takviye kullanılabilir. Yaşın ilerlemesi sonucunda cildin iç tabakalarında kolajen kaybı yaşanmaya başlar. Kolajen ne işe yarar, neden takviye tercih edilmeli soruları için kişisel olarak farklı cevaplar vermek mümkün olabilir. Kolajen takviyesinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yaşlanmaya bağlı kemik kırılganlığını azaltır ve kemikleri güçlendirir.
 • Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.
 • Ölü cilt hücrelerini yeniler.
 • Eklem ağrılarını hafifletir.
 • Kırışıklıkların azalmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Saç derisini besleyerek saçları güçlendirir.
 • Kalp hastalıkları riskini azaltmak kolajen faydaları arasında yer alır.

Kolajen Tipleri Nedir?

Vücutta bulunan kolajen molekülleri farklı tiplere ayırmak mümkündür. Temel görevleri bağ dokunun yapısını desteklemek olsa da özelleştirilmiş görevleri de bulunur. Kolajen tipleri temel olarak şunlardır;

 • Tip 1 kolajen; kemik, deri, diş, tendon ve fibröz kıkırdak yapısını kurar.
 • Tip 2 kolajen; eklemlerde yer alan elastik kıkırdakta bulunur.
 • Tip 3 kolajen; organ, damar ve kas yapılarının temelinde bulunur.
 • Tip 4 kolajen; cilt katmanlarında yer alır.

Kolajen Üretimini Hangi Besinler Arttırır?

Kolajen seviyesinde yaşanan düşüklükler ve ihtiyaçlar sonucunda dışarıdan takviye almak mümkündür. Doğal yollarla kolajen takviyesi tercih etmek isteyenler, bazı besinlerden yardım alabilir. C vitamini kolajen üretiminde önemli bir role sahiptir. Yeteri kadar C vitamini almak kolajen üretimini destekler.

Bakır minerali de üretilen kolajenin düzenlenmesinde görevlidir. C vitamini tek başına tüketmek yeterli olmayabilir.  için; tavuk, hindi, dana eti, somon, uskumru, yumurta, yoğurt, süzme peynir, ıspanak, lahana, brokoli, portakal, limon, çilek, böğürtlen, badem ve ceviz gibi bazı besinleri saymak mümkündür.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.