user
e
sv

Kegel Egzersizi Nedir? Hamilelikte Kegel Egzersizi!

kegel egzersizi

Kegel egzersizi hamileliği kolaylaştırabilmek için uygulanan bir egzersizdir. Bu egzersizin uygulanması için öncelikle egzersizin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Egzersizi yapabilmek için gerekli bilgilerin edinilmesinin ardından alanında uzman olan kişiler tarafından ders almakta da fayda vardır.

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi vücutta bulunan pelvik kasının çalıştırılmasını sağlayan bir egzersiz türüdür. Pelvik kaslar rahim ve bağırsakları tutan kaslar olarak adlandırılır. Bu kasların güçlendirilmesi sayesinde hamilelik ve doğum sürecinin daha rahat atlatılması sağlanabilir. Kegel egzersizinin uygulanabilmesi için herhangi bir spor salonuna veya ekipmana gerek yoktur. Günde 5 dakika ila 15 dakika arasında uygulanan bu egzersiz sayesinde doğumun daha rahat şekilde geçmesi sağlanabilir.

Kegel egzersizi

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi yapılabilmesi için öncelikle leğen kemiği kaslarının tespit edilmesi gerekir. Leğen kemiği kaslarının tespit edebilmesi için öncelikle tuvalete giderken idrar akışını durduran kasların bulunması gerekir. Tuvalette idrarını yapmadan önce kişiler elleriyle hangi kasın idrarını durdurduğunu tespit edebilirler. Bu kasın tespit edilmesi egzersizlerin yapılması ile hangi kasın çalıştırılacağını öğrenilmesine yarar.

Leğen kemiği kaslarının tespit edilmesinin ardından kişilerin idrar keselerini boşaltmaları gerekir. İdrar kesesinin boşaltılmasından ardından kişiler ayakta durarak veya oturarak kegel egzersizini yapabilirler. Egzersizin yapılabilmesi için ayakta durarak veya oturarak leğen kemiği kaslarının sıkılması gerekir. Hangi kasların sıkıldığının tespit edilmesi sayesinde bu kasları sıkabilmek mümkündür. Kasların yaklaşık 10 saniye kadar sıkıca tutulmasının ardından yavaşça kaslar bırakılır. İlk dönemlerde kasları 10 saniye boyunca tutmak zor olabileceğinden 5 saniye ile başlayarak süreyi arttırmak önerilir.

 

Leğen kemiği kaslarının sıkılması günde 3 kez uygulanabilen bir yöntemdir. Kişilerin hamileliğinin hangi sürecinde olduğuna bağlı olarak gün içerisinde yapılabilecek egzersiz sayısı artırılabilir. Bu egzersizin gün içerisinde 3 set halinde yapılması ve 20’şer defa bu hareketin yapılması önerilir. 20’şer defa kasların yaklaşık 10 saniye kadar sıkılması sayesinde bu kasların güçlendirilmesi sağlanır. Egzersiz sırasında dikkat edilmesi gereken nokta ise sadece kasların sıkılması gerektiğidir. Kasların sıkılması sırasında kalçada veya popoda herhangi bir baskı hissedilmesi durumunda hareket yanlış yapılıyor demektir.

Kegel Egzersizinin Faydaları

Kegel egzersizi hamilelikte oluşturmuş olduğu olumlu etkiler nedeniyle tercih edilir. Bu egzersizlerin yapılması ile vücutta meydana gelen değişimler şu şekilde açıklanabilir:

Kegel egzersizi Faydaları

  • Kegel egzersizliğinin yapılması ile pelvik kaslarını güçlendirilmesi sağlanır. Pelvik kaslarının güçlendirilmesi sayesinde cinsellikten daha fazla keyif alabilmek mümkün olur.
  • Hamilelikte bu egzersizlerin yapılması ile kişilerin normal doğum için pratik yapması sağlanır. Egzersizi düzenli olarak uygulayan kişiler normal doğumu daha rahat yapabilirler.
  • Kegel egzersizlerinin yapılması sayesinde doğum sırasında idrar kaçırma gibi problemlerin önüne geçilebilir.
  • Bu egzersizi düzenli olarak yapan kişilerin doğum sırasında yaşanabilecek yırtılma gibi ciddi problemlerin önüne geçebilmesi de mümkündür.
  • Egzersizlerin düzenli olarak yapılması sayesinde doğumun ardından vajinanın eski haline daha kısa süre içerisinde dönmesini sağlar.
  • Doğum sonrası da meydana gelebilecek ağrılar da bu egzersizlerin yapılması sayesinde hafifletilebilir.
  • Bu egzersizin düzenli şekilde yapılması aynı zamanda menopozun etkilerini de azaltır.

Kegel Egzersizi Ne Kadar Yapılır?

Kegel egzersizi ilk etapta zorlayıcı bir egzersiz olduğundan daha kısa süreli yapılmalıdır. Bu egzersizi ilk defa yapacak olan kişilerin maksimum 5-6 saniye kadar dayanabildiği görülür. İlk günlerde bu egzersizi yaparak her iki kaslarının 5-6 saniye kadar tutulmasının ardından ilerleyen dönemde bu süre 8 saniyeye kadar arttırılabilir. 8 saniye kaslarını tutmayı başaran kişiler bu hareketi gün içerisinde 3 set halinde yapmaya çalışmalıdır. 3 set halinde yapılacak olan egzersizde her sette 8 tekrara yer verilir. Sabah 8 tekrar yapılırken her bir tekrardan kasların 8 saniye tutulması sağlanır. Aynı egzersiz öğlen ve akşam da tekrarlanabilir. Bu hareket uygulanmaya başladığından itibaren yaklaşık 4 haftada etkisini gösterir. Hareketlerin etkisini göstermemesi bu egzersizin terk edilmesine sebep olmamalıdır. Gün içerisinde yine 3-4 defa bu egzersizin yapılmasına özen gösterilmelidir.

Kegel Egzersizi Ne Kadar Yapılır

Egzersiz uygulanırken dikkat edilmesi gereken nokta ise idrar torbası doluyken bu hareketin yapılmaması gerektiğidir. İdrar kesesi doluyken bu hareketin yapılması durumunda kasların güçlendirmesinden ziyade zayıflatılmasını sağlanır. Ayrıca egzersiz sırasındaki kişilerin nefesini tutmaması önemlidir. Düzenli olarak nefes alışverişine devam edilmesi sayesinde kasların daha uzun süre sıkıca tutulması sağlanabilir. Ayrıca egzersiz sırasında kalça veya popoda bulunan kasların da sıkılmaması gerekir.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.