user
e
sv

Hamilelikte Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Hamilelikte çatlaklar can sıkıcı bir hal alabilir. Bu çatlakların önüne geçilebilmesi için uygulanan çeşitli pratik yöntemler bulunur. Uygulanan bu pratik yöntemler sayesinde hem çatlaklardan korunabilmek hem de vücudun daha sağlıklı görünmesini sağlayabilmek mümkün olur.

Hamilelikte Çatlaklar Neden Olur?

Hamilelikte çatlaklar hamilelikte salgılanan hormonlar nedeniyle görülmeye başlanır. Salgılanan bu hormonlar hem cildi hem de anne adaylarının vücudunu etkiler. Özellikle bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte karın bölgesinin şişmesi ve bu bölgede çatlakların meydana gelmesi görülür. Karın bölgesinde çatlaklar meydana gelmesinin nedeni ise bu bölgenin çok fazla gerilmesidir. Karın içerisinin çok fazla gerilmesi bu bölgede bulunan dokuların çatlamaya başlamasına neden olur.

Hamilelikte Çatlaklar Neden Olur

Karın çevresinde meydana gelen bu çatlaklar özellikle hamileliğin 6. ayından itibaren gözle görülür bir hal alır. Karın çevresinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle karın derisinde beyaz renkli çizgiler ortaya çıkmaya başlar. Karında meydana gelen çizgilerin büyüklüğü ve sıklığı bebeğin kilosuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Bebek çok kilolu ise çatlaklar vücutta daha fazla görülmeye başlar.

Hamilelik Çatlakları Nasıl Engellenir?

Hamilelikte çatlaklar hem ağrıya sebep olmaları hem de kötü bir görüntü ortaya çıkarmaları nedeniyle hamile bireyleri rahatsız edebilir. Hamile bireylerde meydana gelen bu çatlakların önüne geçilebilmesi için uygulanabilecek yöntemler şu şekilde açıklanabilir:

Hamilelik Çatlakları Nasıl Engellenir

 • Hamilelik sürecinde çatlakların oluşmasının önüne geçilebilmesi için sağlıklı beslenmek gerekir
 • Hamilelik sürecinde vücudun vitamin, mineral ve proteinler bakımından güçlü olması gerekir. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitamin ve mineralleri içeren besinleri düzenli olarak tüketmek oluşabilecek çatlakların önüne geçer
 • Hamilelik sürecinde tüketilen balık içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleri sayesinde cildin yenilenmesini sağlar. Omega 3 yağ asitlerine sahip olan balıkların tüketilmesi sayesinde ciltte meydana gelen çatlakların engellenebilmesi ve fazla kilo alınmasının önüne geçilebilmesi mümkündür
 • Çatlaklar karın çevresinde meydana gelebileceği gibi bacaklarda ve kollarda da meydana gelebilir. Vücutta meydana gelebilecek çatlakların önüne geçilebilmesi için hamile bireylerin kontrollü şekilde kilo almaya dikkat etmesi gerekir
 • Hamilelik sürecinde oluşabilecek çatlakların önüne geçilebilmesi için ayrıca düzenli egzersizlerin yapılması önerilir. Düzenli egzersizlerin yapılması sayesinde hem çatlaklar engellenirken hem de hamile bireylerin daha olumlu bir psikolojiye sahip olmaları sağlanır
 • Hamilelik sürecinde oluşabilecek çatlakların önüne geçebilmek için gün içerisinde bol bol su tüketilmesi gerekir
 • Hamile bireylerin çok fazla çatlağı varsa doktor tarafından önerilen krem veya losyonları kullanmaları önerilir. Kullanılan bu krem ve losyonlar sayesinde çatlakların önlenebilmesi mümkün olur.

Hamilelik Çatlaklar

Çatlaklara Karşı Doğal Yöntemler

Hamilelikte çatlaklar ile karşılaşmak istemeyen kişiler bazı pratik yöntemleri uygulayabilirler. Uygulanan bu pratik yöntemler sayesinde vücutta meydana gelen çatlakların kısa süre içerisinde tedavi edilebilmesi mümkündür. Hamilelikte çatlaklar ile karşı karşıya kalan kişilerin uygulayabileceği doğal yöntemler şu şekilde açıklanabilir:

Hamilelik Çatlakları Nasıl Engellenir

 • Hindistan cevizi yağının kullanılması hamilelik sürecinde meydana gelen çatlakların onarılmasında en fazla tercih edilen üründür. Hindistan cevizi içerisinde bulundurduğu etken maddeler sayesinde vücutta bulunan ölü derinin arındırılmasını sağlar. Vücutta bulunan ölü derinin arındırılması sayesinde hem çatlakların giderilmesi hem de vücudun nemlendirilmesi sağlanır. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan maddeler aynı zamanda vücudun esneklik kazanmasını da sağlar. Vücudun esneklik kazanması ise vücutta meydana gelebilecek çatlakların önüne geçilmesi için önemlidir
 • Susam yağı da içerisinde bulunan e vitamini nedeniyle meydana gelebilecek çatlakların tedavisinde kullanılabilir. Susam yağının çatlak bulunan bölgelere masaj yaparak yedirilmesi sayesinde bölgede oluşabilecek çatlaklar engellenir. E vitamini bakımından zengin olan bu yağ aynı zamanda cildin beslenmesini ve bu sayede daha elastik olmasını da sağlar.
 • Hamileliğin 6. veya 7. haftaları ile birlikte hamilelik çatlakları ortaya çıkmaya başlar. Hamileliğin ilk döneminde meydana gelen çatlaklar daha hafif görünümlü ve sadece hafif bir kaşıntıya neden olan çatlaklardır. Hamilelik sürecinin başlarında meydana gelen bu çatlaklar karında görülebileceği gibi göğüslerde ve kollarda sıklıkla görülebilirler. Meydana gelen çatlakların şiddetinin artması hassas cilde sahip olan kişilerde ağrıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücutta meydana gelen çatlakların önüne geçilebilmesi ve çatlaklar sonucunda oluşan ağrıların hafifletilebilmesi için aloe vera önerilir. Aloe vera eczanelerden jel formunda alınabilecek bir ürün olduğu gibi evde aloe vera bitkisinin kullanılması sayesinde de elde edilebilir. Aloe vera jelinin cilde uygulanması sayesinde hem cildin sıkılaşması hem de daha esnek olması sağlanır. Evinde aloe vera bitkisini besleyen kişiler bitkinin yapraklarından birini kırdıklarında içerisinde yer alan sıvıyı çatlak bulunan bölgeye uygulayabilirler. Çatlak bulunan bölgeye masaj yapılarak yedirilen aloe vera sayesinde bölgenin sıkılaşması sağlanır.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.