user
e
sv

Hamilelikte Banyo Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelikte banyo

Hamilelikte banyo yaparken nelere dikkat edilmeli? Hamilelik sürecinde olan kişilerin merak ettiği konular arasındadır. Hamile bireylerin ter bezleri daha fazla çalıştığı için daha kısa süre içerisinde terlerler ve banyo yapma ihtiyacı duyarlar. Özellikle hamileliği yaz dönemine gelen kişilerin banyo yaparken bazı noktalara dikkat etmesi hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Güvenlik Önlemlerinin Alınması

Hamilelikte banyo yaparken dikkat edilecekler listesinin ilk sırasında güvenlik önlemleri gösterilebilir. Hamilelik sürecinin son aylarına doğru vücutta ani kasılmalar veya sert tekmeler ile karşılaşılabilir. Banyo yaparken ani bir tekme veya kasılma ile karşı karşıya kalan hamile bireylerin dengesini kaybedebilmesi mümkündür. Dengenin kaybedilmesine ek olarak banyoda sıcak suyun etkisiyle baş dönmesi veya ayağın kayması gibi problemler de ortaya çıkabilir. Tüm bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda hamile olan bireylerin evde tek başınayken banyo yapmamaları önerilir. Banyo sırasında evde birinin olması banyoda yaşanabilecek bir problemde olaya anında müdahale edilmesini sağlar. Evde tek başınayken banyo yapan kişiler baş dönmesi veya düşme gibi problemlerde ciddi yaralanmalar ile karşı karşıya kalabilirler. Yaralanmalara ek olarak bebekte ciddi hasarların ortaya çıkabilmesi de mümkün olduğundan banyo yaparken mutlaka gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekir.

Hamilelikte Banyo Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Su Sıcaklığı

Hamilelikte banyo yaparken dikkat edilecekler arasında kullanılacak olan suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir. Hamilelik sürecinde çok sıcak su ile yıkanan kişiler bebeklerine zarar verebilirler. Sıcak su bebeklere zarar verebildiği gibi annenin tansiyonunun çıkmasını veya duş aldığı alanda nefes alamaması gibi problemlere de neden olabilir. Bu nedenle hamile bireylerin banyo yaparken çok sıcak sudan uzak durması gerekir. Çok sıcak su aynı zamanda kan dolaşımının yavaşlamasına neden olduğundan vücutta bulunan dokulara da zarar verebilir. Belirli bir büyüklüğe gelen bebeklerin sıcaklığı hissetmeleri de mümkün olduğundan sıcak su ile banyo yapılması anne karnındaki bebek için de rahatsız edici olur.

Hamilelikte Banyo

Hamilelik sürecinde çok sıcak su ile banyo yapmamak önemli olduğu kadar çok soğuk suyla banyo yapmamak da önemlidir. Çok soğuk suyla banyo yapmak hamile olan bireyin hasta olmasına neden olabilir ve anne karnındaki bebeği rahatsız edebilir. Bu nedenle hamilelik sürecinde banyo yaparken su sıcaklığının 37 ila 38 derece arasında olmasına dikkat edilmelidir. Bu sıcaklık değerlerine sahip olan su sayesinde hamilelikte banyo yapmanın herhangi bir riski olmaz.

Banyo Süresi

Hamilelikte banyo yaparken dikkat edilecekler arasında duşta ne kadar kalındığına da yer verilmelidir. Hamile olan bireylerin çok fazla ayakta kalmaması gerektiği için imkanları varsa küvette banyo yapmaları önerilir. Küvette banyo yapan kişilerin maksimum 15 dakika küvette kalmaları gerekir. 15 dakikadan daha uzun süre küvette kalınması durumunda vücudun nemsiz kalması veya vajinal enfeksiyonların ortaya çıkması gibi sorunlar meydana gelebilir. Küvette banyo yapamayacak olan kişilerin ise mutlaka duş aldığı mekanda oturabilecekleri bir alana sahip olmaları önerilir. Küvette veya farklı alanlarda duş alırken 15 dakikadan fazla banyoda kalmamak gerekir. Çok uzun süre banyoda kalmak erken doğum riskinin ortaya çıkmasına veya hamile olan bireylerin kendini yorgun hissetmesine neden olabilir.

Hamilelikte banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik banyo yaparken banyo saatlerinin de öğlen 15.00 ile akşam 21.00 arasında olması önerilir. Bu saat dilimi vücudun daha enerjik olduğu saat dilimidir ve duştan sonra da hamile bireylerin kendini daha enerjik hissetmesi sağlanır. Hamilelik sürecinde doktorlar tarafından önerilen en ideal banyo kısa süreli olan ve ayakta yapılan banyodur. 10 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde ayakta durarak banyo yapılması durumunda küvet ve benzeri yerlerden kapılabilecek enfeksiyon riski minimuma indirilebilir. Ayakta çok uzun süre banyo yapmak yanlış olduğu gibi oturarak çok uzun süre banyo yapmak da hamileler için doğru olmayan bir uygulamadır.

Hamile nasıl banyo yapmalı

Şampuan Seçimi

Hamilelikte banyo yaparken dikkat edilecekler arasında kullanılacak olan sabunların ve şampuanların seçimi de oldukça önemlidir. Hamilelik sürecinde banyo yaparken pH değeri nötr olan bir şampuan kullanmak gerekir. Hamilelik sürecindeki bireylerin cildi çok kuru ise sabun kullanmamaları önerilir. Sabun kullanmak isteyen kişilerin ise gliserin bazı sabunları kullanmaları cildinin nemli kalması için önemlidir. Banyo sırasında vücudun rahatlatılması ve vücutta meydana gelebilecek çatlakların önüne geçilebilmesi için çeşitli vücut yağları da kullanılabilir. Hamile olan bireylerin terleme süreçleri de farklılık gösterdiği için gün içerisinde 2 defa banyo yapmaları önerilir. Gün içerisinde iki defa banyo yapmak mümkün olduğu gibi hamile bireylerin tercihine bağlı olarak günde bir defa banyo yapmaları da önerilebilir. Doğru şekilde banyo yapmanın anne sağlığı veya bebek sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.