user
e
sv

Hamile Yogası Nedir, Nasıl Yapılır?

Hamile yogası hamilelik sürecini psikolojik olarak rahat atlatmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir aktivitedir. Bu aktivitenin yapılması ile hem gebelik sürecinin daha stressiz geçirilmesi sağlanır hem de vücut hamileliğe hazırlanır.

Hamile Yogası Nedir?

Hamile yogası bedenini hamilelik sürecine ve annelik sürecine hazırlamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir aktivitedir. Bu aktivitenin gerçekleştirilmesi sayesinde hamilelerin hem bedeninin hem de ruhunun doğuma hazırlanması sağlanır. Hamilelik döneminde yoga yapan kişiler aynı zamanda zihinsel olarak rahatlamış hissederler ve bu da hamilelik sürecinin daha rahat atlatılmasını sağlar.

Hamile Yogası Nedir

Hamilelik yogasının yapılması ile hamilelik döneminde meydana gelen krampların ağrısının hafifletilmesi mümkün olur. Ayrıca bu yoga sayesinde sırtın ve omurganın desteklenmesi sağlanır. Alanında deneyimli olan bir eğitmen eşliğinde gerçekleştirilen bu yoga sayesinde bedenin hem doğum anına hem de doğumdan sonrasına hazırlanması sağlanır. Oldukça basit hareketlerin yer aldığı bu yoga vücuda sağlamış olduğu etkiler ve hamile bireyleri psikolojik olarak rahatlatması nedeniyle tercih edilir.

Hamile Yogası Nasıl Yapılır?

Hamilelik sürecinde olan kadınların spor yapmak istemesine rağmen çok fazla spor yapamadıkları bilinir. Hamilelikte spor yapmak isteyen bireyler ise genellikle yogaya yönelir. Yoganın yapılması sayesinde hem vücudun güçlendirilmesi hem de hamile bireylerin ruhsal olarak doğuma hazırlanması sağlanır. Hamilelikte yoga yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken ilk kriter doktorlarından izin almaları gerektiğidir. Doktorları tarafından yoga yapmalarının önünde herhangi bir engel bulunamayan hamile bireyler yoga uzmanı eşliğinde yoga yapmaya başlayabilirler.

Hamile Yogası Nasıl Yapılır

Hamile yogası doğum sürecine girilene kadar devam edilebilen bir yoga türüdür. Alanında deneyimli olan yoga uzmanları eşliğinde yapılan bu aktivite içerisinde bazı temel hareketlere yer verilir. Hamile yogasında yapılan temel hareketler şu şekilde açıklanabilir:

  • Hamile yogasının ilk adımını duvarda yarım ay pozu oluşturur. Bu hareketin yapılması sayesinde kadınların kalçasının açılması sağlar. Hamilelikte kalçanın açılması sayesinde rahmin dengeye getirilmesi mümkün olur.
  • Bacaklar duvarda pozu da hamile yogasında tercih edilen hareketlerden birisidir. Bu hareket vücudun rahatlatılabilmesi ve bacaklarda biriken ödemlerin atılabilmesi için tercih edilir. Bir duvarın önüne uzanan kişiler bacaklarını havaya kaldırarak duvara yaslarlar. Bu şekilde birkaç dakika beklenilmesi sayesinde ayaklarda bulunan şişkinliklerin ve ödemlerin atılabilmesi mümkün olur. Ayrıca bu hareket belinde ağrı bulunan anne adaylarına sıklıkla önerilen yoga hareketidir
  • Tanrıça pozu ellerin ve ayakların iki yana açılması sayesinde yapılan bir harekettir. Dizlerin hafif kırılması ile oluşturulan bu poz bacakların güçlendirilmesini sağlar. Bacakların güçlenmesine ek olarak kalçanın açılması da bu poz ile mümkündür.
  • Mutlu bebek pozu yerde uzanan annelerin elleri ile ayaklarını tutması hareketidir. Bu hareket kalçayı açması nedeniyle tercih edilir.

Hamile Yogası

Yukarıda sıralanan hareketlerin doğru şekilde yapılması sayesinde vücudun güçlendirilmesi ve doğumun daha rahat şekilde yapılması mümkün olur. Hareketler sırasında yanlış yapılmasının önüne geçilebilmesi için ise uzman bir yoga eğitmeninden eğitim almak gerekir.

Hamile Yogası Ne Zaman Yapılır?

Hamile yogası yapılabilmesi için öncelikle doktordan izin alınması gerekir. Doktor onayını alan kişiler hamileliğinin 12 haftasından sonra yoga yapmaya başlayabilirler. Daha önce spor geçmişi olmayan veya yoga yapmayan kişiler dahi hamile yogasını kolaylıkla yapabilirler. 12. haftadan itibaren yapılan bu aktivite yoga uzmanları eşliğinde haftada 2 defa yapılabilir. Haftada iki defa yoga yapılması sayesinde yoganın etkisini vücutta daha kısa süre içerisinde görebilmek mümkün olur. Hamile odasının haftada belirlenen 2 günde yaklaşık bir saatlik seanslar sırasında yapılması önerilir. Bu sayede hamilelerin hem ruhsal hem de fiziksel olarak doğuma hazırlanması sağlanır.

Hamile Yogası Ne Zaman Yapılır

Hamile Yogasının Faydaları Nelerdir?

Hamile yogası hem ruhu hem de bedeni hamileliği hazırlamak için tercih edilir. Bu aktivitenin haftada iki defa düzenli olarak yapılması sayesinde hem vücutta hem de psikolojide olumlu etkiler yarattığı görülür. Hamile yogasının vücuda faydaları şu şekilde açıklanabilir:

  • Hamilelikte yapılan yoga sayesinde vücudun dayanıklılığı arttırılır. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde bebeğin büyümeye başlaması ile vücudun daha fazla ağırlık taşıması gerekir. Vücudun daha fazla ağırlık taşıyabilmesi için yoga yapılması bu sayede de vücudun daha güçlü olması sağlanır.
  • Düzenli olarak yapılan yoga sayesinde başta kalça olmak üzere sırtın ve kolların da daha dayanıklı hale getirilmesi sağlanabilir
  • Hamilelikte yapılan yoga sayesinde hormonlarda meydana gelen artışlar sonucunda ortaya çıkan duygu dalgalanmalarının önüne geçilebilir. Yapılan yoga hareketleri içerisinde yer alan nefes alma ve odaklanma hareketleri sayesinde ruhsal olarak da hamileliğe hazırlanabilmek mümkün olur
  • Hamilelik sürecinde yapılan yoga aynı zamanda doğuma hazırlık yapılmasını da sağlar. Yoga sırasında yapılan her bir harekette nefes teknikleri kullanıldığı için doğum sırasında kullanılacak nefes alıp verme pratikleri yapılabilir

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.