user
e
sv

Hamaklı Yoga (Antigravity Yoga) Nedir? Farkları Nelerdir?

Hamaklı yoga

Hamaklı yoga son dönemlerin en popüler aktiviteleri arasında yer alır. Bu yoganın nasıl uygulanabileceği ve diğer yoga türlerinden farkının neler olduğu ise merak edilir. Antigravity Yoga olarak da adlandırılan bu yoga türü normal yogadan oldukça farklıdır. Klasik yogadan sıkılan kişiler bu yoga ile daha eğlenceli şekilde yoga yapabilirler.

Hamaklı Yoga Nedir?

Hamaklı yoga aynı zamanda yerçekimsiz yoga olarak da adlandırılan bir yoga türüdür. Bu yoga türünün uygulanabilmesi için tavandan yere doğru hamaklar sarkıtılır. Sarkıtılan bu hamaklar akrobasi yapılabilecek kumaşlara sahiplerdir ve bu sayede yoganın daha rahat şekilde yapılmasını sağlar. Hamaklı yoganın tercih edilmesinin en önemli nedeni ise yer çekimine karşı yoganın yapılmasıdır.

Hamaklı yoga

Tavandan sarkıtılan hamaklar sayesinde gerçekleştirilen bu yoganın hem vücuda hem de psikolojiye oldukça olumlu etki gösterdiği söylenir. Bu yoganın düzenli olarak yapılması sayesinde vücudun rahatlatılması ve şekillendirilebilmesi mümkündür. Bu yoga ayrıca herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmaması nedeniyle de kısa süre içerisinde vücudunu şekillendirmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir aktivitedir.

Hamaklı Yoga Nasıl Yapılır?

Hamaklı yoga yerçekimsiz olarak gerçekleştirilen yoga olarak da adlandırılır. Bu yoganın gerçekleştirilebilmesi göründüğü kadar karmaşık değildir. Hamaklı yoganın yapılabilmesi için öncelikle vücudun ısıtılması gerekir. Sakatlıklara karşı vücudun ısıtılması için hamak içerisinde basit ısınma egzersizleri yapılır. Isınma egzersizlerinin ardından yoga yapacak olan kişiler hamak içerisinde kolay hareketlerle yoga yapmaya başlarlar. Başlangıçta kolay hareketler ile yapılan yoga eğitimlerinin devam etmesi ile daha az zor adımlara geçilmesini sağlar. Hamakta yapılan bu hareketler sayesinde vücudun esneklik kazanması ve yerçekimine karşı daha özgür hissetmesi sağlanır.

hamaklı yoga nasıl yapılır

Hamaklı yoganın yapımı sırasında ciddi sakatlıklarla karşılaşmamak için güvenilir ve alanında deneyimli olan kişilerden eğitim alınması gerekir. Deneyimli hocalardan alınan eğitimler sayesinde hem yoga hareketlerinin daha doğru şekilde yapılması hem de vücudun güçlendirilmesi sağlanır. Ayrıca deneyimli bir hocadan eğitim almak kişilerin sahip olduğu yoga bilgisinin göz önünde bulundurulması sayesinde farklı yoga seansları yapılmasına neden olabilir. İlk defa yoga öğrenecek olan kişiler mutlaka bir eğitmen ile çalışmalıdır ve kendisini yogada geliştirmek isteyen kişilerin de alanında deneyimli olan hocalardan yeni hareketler öğrenmeleri önerilir.

Hamaklı Yoganın Normal Yogadan Farkı

Hamaklı yogayı yapmak isteyen kişiler bu yoganın klasik yogadan nasıl bir farkı olduğunu merak ederler. Hamak yogasının klasik yoga ile karşılaştırıldığı takdirde daha kolay öğrenilebilir olduğu söylenebilir. Klasik yogada kişiler spor matında hareketleri yapmaya çalışır. Spor matında yapılamayan pek çok hareketin hamak içerisinde yapılabildiği gözlemlenmiştir. Klasik yogayı yaparken hareketleri yapmakta zorlanan kişilerin hamak yogasına yönelmeleri önerilir.

Antigravity yoga

Hamak yogasının klasik yogadan en büyük farkı ise hamaklar kullanılarak bu yoganın yapılmasıdır. Klasik yorganın yapılabilmesi için spor matlarına ihtiyaç duyulurken hamak yogasında ihtiyaç olan tek ürün hamaktır. Hamakların yukarıdan aşağıya sarkıtılması ve yoga yapacak olan kişilerin hamak içerisinde hareketleri yapmaya başlaması ile hamak yogasının yapılabilmesi mümkündür. Klasik yogada ise kişiler spor matının üzerinde oturarak veya çeşitli hareketleri sergileyerek yoga yapabilirler.

Hamak yogasının klasik yogadan ayrılan en önemli özelliklerinden birisi de hamak yogasında pozisyonların daha rahat şekilde değiştirilebilmesidir. Hareket değişimi sırasında hamak yogasında vücudun kontrolü daha rahat şekilde sağlanabildiğinden hareketlerin daha profesyonelce yapılabilmesi mümkün olur.

Hamaklı yoğanın faydaları

Hamak yogasının klasik yogadan ayrılmasının en önemli nedenlerinden birisi de hareketlerin daha kolay öğrenilebilmesidir. Hareketlerin daha kolay öğrenilmesi klasik yoga yapmamış olan kişilerin hamak yogasına yönelmelerine neden olur.

Hamak Yogasının Faydaları

Hamaklı yoga klasik yoga ile karşılaştırıldığında yapılması daha kolay olan yoga türüdür. Bu yoga türünün herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan yapılabilmesi de spor ekipmanlarına sahip olmayan kişilerin bu yogayı tercih etmesine neden olur. Hamaklı yoganın yapılması ile kişiler vücudunda hangi değişimlerin meydana geleceğini de merak ederler. Hamak yogasının vücuda faydaları şu şekilde açıklanabilir:

  • Hamak yogasının yapılması sayesinde vücudun kısa süre içerisinde şekillendirilmesi mümkündür. Özellikle karın bölgesinde çok fazla yağa sahip olan kişilerin bu yogayı yaparak kısa süre içerisinde bu bölgedeki yağlarından kurtulduğu görülür.
  • Hamak yogasının ayrıca cilt sağlığını da olumlu yönde etkilediği söylenir
  • Hamak yogasının yapılması sayesinde kısa süre içerisinde iki ila 2,5 kilo kaybedildiği görülür. Bu yogaya bir ay kadar devam eden kişilerin vücudundan en az 2 kilonun atıldığı söylenebilir. Hamaklı yoganın yapılması sayesinde vücutta bulunan yağların %2’si de kısa süre içerisinde eritilir
  • Hamaklı yoga yapılması sayesinde kısa süre içerisinde daha yüksek kaloriler kaybedilebilir. Zor kardiyo egzersizlerini yapamayan kişiler hamak yogası sayesinde kardiyo egzersizi yapmış gibi sağlam vücuda sahip olurlar. Bu yoga vücudu güçlendirmesine ek olarak tüm kasların çalıştırılmasında da sağlar. Hamak yogasının yapılması sayesinde belde ve sırtta meydana gelen ağrıların hafifletilmesi sağlanır.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.