user
e
sv

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş Kremi Nasıl Seçilir

Güneş kremi seçimi güneşin zararlı etkilerinden korunurken maksimum seviyede fayda almanızı sağlamak amacıyla dikkat edilmesi gereken etkenlere sahiptir. Güneş kremi adından da anlaşılacağı üzere güneşin zararlı etkilerinden cildi ve vücudu korur. Bunun yanı sıra nemlendirmek ve farklı özellikleri de olan güneş kremlerini seçilme esnasında cildin istekleri ve ihtiyaçları mutlaka karşılanmalıdır. Cildiniz için en uygun güneş kremini tercih etmek alacağınız verimi maksimum seviyeye çıkarır.

Tercihinizi 30 SBF ve Üstü Kremlerden Yana Yapın

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi seçimi yapıyorken incelediğiniz ürünlerde farklı faktörler olduğunu görebilirsiniz. Eğer yoğun yaz günlerinde dışarıda uzun süre vakit geçirmeniz gerekiyorsa 30 faktörün altında olan güneş kremleri sizler için yeterli olmayacaktır. %100 koruma için mutlaka 30 faktör ve üstü güneş kremlerinden yana tercih yapmanız gerekir.

Elbette yalnızca yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak yeterli olmaz. Cilt yanıklarına neden olan ve cilt kanseri gibi problemler doğuran UVA ışınlarına karşı da koruyucu önlem alan bir kremden yana tercih yapmak gerekir.  SBF olarak adlandırılan faktörün sayısının artması sizi güneşten daha iyi koruyacağına değil daha uzun süre koruyacağına dair bir belirleyicidir.

Güneş Kremi Nasıl Seçilir

UVA ve UVB Koruyucu Kremlerden Yana Tercih Yapın

Güneş kremi seçimi yaparken hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyuculuk sağlayan bir kremden yana tercih yapmanız çok daha mantıklı olur. Her iki ışına karşı da koruyuculuk sağlayan kremlerin üretimi son yıllarda oldukça büyük bir hız kazanmıştır. Bu kremler geniş spektrumlu güneş kremleri olarak da anılır.

Tercihinizi geniş spektrumlu krem seçeneklerinden biriyle yapmak güneşin zararlı etkilerinden tamamen korunmanızı sağlar. Böylelikle gün içerisinde uzun süre dışarıda kalsanız bile güneş kreminizi yenilediğiniz takdirde güneşin zararlı etkileriyle karşılaşmanız söz konusu olmaz.

Su Geçirmeyen Güneş Kremlerine Dikkat Edin

Özellikle yaz tatili öncesinde en sık alışveriş yapılan konulardan bir tanesi güneş kremleridir. Yaz tatilinde deniz ve havuz gibi aktiviteler öncesi hem yetişkin hem de çocuklar için tercih edilen güneş kremlerinin birçoğunun üzerinde su geçirmez ibaresi yer alır. Ancak su geçirmez güneş kremleri bazı zamanlarda oldukça yanıltıcı olabilir.

2 Saatte Bir Güneş Kreminin Yenilenmesi Gerekir

Güneş kreminin su geçirmez bir yapıya sahip olması dışarıda olduğunuz süre boyunca sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla deniz ya da havuz gibi güneşle direkt olarak temas halinde olduğunuz aktivitelerde su geçirmez bir güneş koruyucu kullanıyorsanız mutlaka 2 saatte bir güneş koruyucunuzu yenilemeniz gerekir. 2 saatlik sürenin ardından güneş koruyucusunun fonksiyonları kaybolacağı için güneşin zararlı etkileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Güneş Kremi

Cildinizi ve İhtiyaçlarını Tanıyın

Günlük cilt bakım rutininize dahil etmeniz gereken bir cilt bakım ürünü olan güneş kremi, oldukça geniş bir ürün listesine sahiptir. Kendiniz için bir güneş kremi almaya çalışırken karşı karşıya kaldığınız geniş ürün listesi kafa karıştırıcı olabilir. Listedeki en doğru ürüne karar verebilmek için cildinizi ve ihtiyaçlarını tanıyor olmanız gerekir.

Güneş kremlerinin içeriği birbirleriyle benzer olsa da yapıları ve formları tamamen farklıdır. Örneğin bazı güneş kremleri krem formda üretilirken bazı güneş kremlerini çok daha sıvı yani likit bir form ile üretildiği görülür. Cildinizin kuru ya da yağlı bir yapıya sahip olması gibi pek çok farklı etken tercihinizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli belirleyicilerdir.

Bunun yanı sıra cildinizde yaşadığınız egzama ya da kuruluk gibi problemler de güneş kremi seçimi esnasında mutlaka belirleyici olmalıdır. Eğer bu gibi cilt problemleri yaşıyorsanız güneş kremi seçimi öncesinde mutlaka bir dermatoloğa danışmanız önerilir.

güneş kremi önerileri

Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş kremi kullanımı öncesinde seçim oldukça önemlidir ve güneşin zararlı etkilerinden maksimum seviyede korunmanızı sağlar. Ancak güneşin zararlı etkilerinden korunmanız için dikkat etmeniz gereken etkenler güneş kremi kullanımınız esnasında da geçerlidir.

50 faktör güneş kremi

Kendiniz ve cildiniz için en uygun güneş kremi seçimi yaptıktan sonra yüz ve vücut bölgeniz için 2 parmak kuralını uygulayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Baş ve yüzük parmaklarınızı ince bir şerit halinde uyguladığınız güneş kremini yüz ve boyun bölgenize sürmelisiniz. Bunun yanı sıra dışarıda olmaya devam ediyorsanız her 2 saatte bir güneş kremini yenilemeniz gerekir. Güneş kremini sürerken yüzünüze ovalamak da doğru bir teknik değildir. Ovalamadan ve cilde yedirmeye çalışmadan sakin ve kontrollü bir şekilde sürmek güneş kreminden maksimum seviyede faydalanmanızı sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.