user
e
sv

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır

Güneş kremi kullanımı her yıl yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte en çok araştırılan konulardan biri olur. Özellikle yaz aylarında kullanılan, ancak güneşin olduğu her mevsim kullanılması gereken güneş kremi en temel hali ile güneşin olumsuz etkilerinden cildi korur. Bir cilt bakım ürünü olan güneş kreminin pek çok farklı versiyonu günümüzde piyasada bulunur. Bu sayede her cilt tipi ve her ihtiyaç için bir ürün bulmak mümkün hale gelir.

Güneş Kremi Nedir?

Güneş kremi, yaşlandırıcı etkiye sahip bakamazlar yapıcı etkileri sebebiyle uzak durulması gereken UVB ışınlarından koruyan bir cilt bakım ürünüdür. Güneşte yer alan UVB ışınları bulutlu havalarda dahil olmak üzere her türlü hava durumunda insanlara ulaşır ve onları etkiler. Evin camlarından dahi geçebilecek kadar güçlü olan UVB ışınları önlem alınmadığı takdirde çok ciddi problemlere neden olabilir.

Güneş kremi kullanımı en temel hali ile zararlı UBV ışınlarının önüne geçer. Vücudu güneşin zararlı etkilerinden korumak için kullanılır. Güneş kremi kullanımı özellikle yaz aylarında ve güneş ışınlarının dik şekilde vurduğu öğle saatlerinde hayati öneme sahiptir. Güneş her ne kadar güzel ve faydalı olsa da korunmasız şekilde çıkıldığı takdirde çok zararlı etkiler yaratabilir.

Güneş Kremi

Güneş Kremi Kullanımı Neden Önemlidir?

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan bir cilt bakımı ürünü olan güneş kremi cilt kanseri riskinin minimum seviyeye inmesini sağlar. Bunun yanı sıra güneşin zararlı etkilerinin arasında yaşlanma sürecini çok daha hızlı hale getiriyor olması bulunur. Güneş kremi kullanımı ile birlikte sağlanan avantajlar arasında yaşlanma sürecinin daha yavaş hale gelmesi bulunur. Böylelikle yaşlılık belirtileri çok daha geç meydana gelir.

Güneşe Korunmasız Çıkmak Tehlikeli midir?

Güneş her ne kadar güzel olsa da korunmasız şekilde çıkıldığı takdirde güneş yanığı riskiyle karşılaşmaya neden olur. Çok ciddi bir problem olan güneş yanığı, tamamen geçtiğinde dahi güneş lekelerinin oluşmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla güneşli havalarda mutlaka güneş kremi kullanmak gerekir. Böylelikle güneş yanığı riski azalacak ve güneş lekelerinin oluşması gibi istenmeyen olumsuz etkiler minimum seviyede kalacaktır.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır

Güneş Kremi Kullanımı ile Sağlanan Faydalar

Güneş kremi kullanımı ile sağlanan faydalar arasında pek çok farklı avantaj bulunur. Bu avantajları listelemek gerekirse;

 • Güneş kremleri cilt üzerinde bariyer oluşturur ve böylelikle nemin ciltte hapis kalmasını sağlayarak her zaman nemli bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Hava kirliliğinden korur ve istenmeyen hava kirliliği etkilerine karşı önlem alır.
 • Yeryüzüne ulaşan ultraviyole radyasyon ışınlarının cildin DNA yapısını bozmasına engel olur.
 • Zararlı güneş ışınlarının vücuda vereceği hasarı minimum seviyeye indirir.
 • Cilt kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • İnce çizgi ve kırışıklıkları önler ve cildi korur.
 • Cildin yaşlanmasına engel olan temel proteinleri korur ve devamlılığını sağlar.
 • Cildin daha lekesiz ve sağlıklı bir görüntüye sahip olmasını sağlar.
 • Nem kaybını engeller.
 • Cildin elastikiyet kazanmasını sağlayarak daha güzel bir cilt görüntüsü yaratır.
 • Ciltte meydana gelen renk tonu farklılıklarını ortadan kaldırır ve pürüzsüz bir cilt yaratır.

Dolayısıyla güneş kremi kullanımı ile birlikte sağlanan faydaları oldukça uzun bir liste sahiptir. En verimli şekilde faydalanmak adına ise mutlaka cilt yapınız ve ihtiyaçlarınız için uygun ürünü kullanmanız gerekir.

Güneşten Korunma

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremi uygulaması güneşe çıkmadan minimum 30 dakika önce gerçekleşmelidir. 30 dakika öncesinde gerçekleşen güneş kremi uygulaması kremin etkinliğini artırır. Bunun yanı sıra krem uygulamasının ardından 3 saatlik süreç içerisinde tekrar güneşe çıkmanız gerekiyorsa kremi yenilemeniz gerekir.

Vücudun güneşe doğrudan maruz kalacak bütün noktalarına dikkatli bir şekilde güneş kremi uygulanmalıdır. Kremin tamamen emilimi sağlanmadan güneşe çıkılması ise tavsiye edilmez. Eğer güneş kremi yalnızca yüz ve boyun bölgesinde kullanılacaksa 2 parmak kuralı uygulanabilir. 2 parmak kuralı baş ve yüzük parmakları ince birer çizgi halinde güneş kremi sürmeyi ve ardından parmakta olan kremi yüz ve boyun bölgesine dağıtmayı içerir.

Güneş kreminin mutlaka temiz cilde uygulanması gerekir.  Eğer uygulama sonrası makyaj yapılması gerekiyorsa bir nemlendirici ile birlikte kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Güneş Kremi Kullanmanın Zararı Var mıdır?

Güneş kremlerinin birçoğunun içerisinde oxybenzone bileşenin bulunması vücuda zararlı olabileceği gibi bir düşünceyi iter. Fakat güneş kremi kullanımı ile birlikte meydana gelebilecek zararlar ile ilgili yapılmış hiçbir çalışma ya da bu konuda kanıtlanmış bir bilgi bulunmaz.

Doğru ürün ve doğru yöntemler ile gerçekleşen güneş kremi kullanımı güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlar. Böylelikle güneşli günlerde sağlıklı ve keyifli anlar yaşamanız mümkün hale gelir!

Güneş kremi almadan önce güneş kremi nasıl seçilir yazımızı okumanızı öneririz!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.