user
e
sv

Fiddy Metodu Nedir? Nasıl Yapılır?

Fiddy Metodu Kore’de uygulanan bir metottur ve dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kore güzellik sırları arasında gösterilen bu işlemin nasıl uygulanabileceği ve uygulamanın cilde sağlamış olduğu faydalar ise merak edilen konular arasındadır.

Fiddy Metodu Nedir?

Fiddy Metodu ciltte bulunan siyah noktalardan kurtulabilmek için uygulanan bir cilt bakımı yöntemidir. Ciltte bulunan siyah noktalara ek olarak tıkanmış gözeneklerin giderilebilmesi ve geniş gözeneklerin giderilebilmesi için bu yöntemin uygulanması önerilir. Koreli bir blogger tarafından tüm dünyaya tanıtılan mucize bakım rutini kısa süre içerisinde popüler olmayı başardı. Bu güzellik rutininin uygulanabilmesi özellikle yağlı ve karma cilde sahip olan kişiler tarafından en fazla tercih edilen yöntemdir.

Fiddy metodu nedir

Bu yöntemin uygulanabilmesi için ihtiyaç duyulan ürünler arasında kil maskesi, yağ bazlı bir temizleyici ve BHA içeren bir ürün gereklidir. Bu ürünlerin kullanılması ile gerçekleştirilen bu metot sayesinde cildin hem daha pürüzsüz görünebilmesini hem de daha temiz olmasını sağlayabilmek mümkündür.

BHA İçeren Ürün Kullanımı

Fiddy Metodu uygulanabilmesi için 3 adımlı bir cilt bakım rutinine ihtiyaç duyulur. Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle kişilerin cildini bir cilt temizleme jeli ile iyice temizlemesi gerekir. Temizleme jeli ile cildin temizlenmesi sayesinde gözeneklerin genişlemesi sağlanacak bu sayede de gözenekler içerisinde biriken kirin cilt dışına atılması imkanı elde edilecektir.

Cildin temizlenmesinin ardından BHA içeren bir ürünün kullanımına geçilir. BHA içeren ürünler salisilik asit içeren ürünler olarak açıklanabilir. Metodun uygulanabilmesi için öncelikle cilde salisilik asit içeren ürünün sürülmesi ve 15-20 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Salisilik asit içeren BHA ürününün ciltte 15 dakika kadar bekletilmesi sayesinde gözenekler içerisinde biriken kirin temizlenebilmesi mümkündür. Gözenekler içerisinde biriken kirin temizlenmesine ek olarak gözeneklerde yer alan yağın da bu asit ürünlerinin kullanılması ile parçalanabilmesi mümkündür. Ürünü cildinde 15-20 dakika kadar bekleten kişiler daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için ilk adımı atarlar.

Fiddy metodu

Kil Maskesinden Uygulanması

Fiddy Metodu ilk adımında salisilik asit ile gözeneklerde bulunan kirin temizlenmesini sağlayan bir yöntemdir. Salisilik asidin kullanılmasının ardından 2. adımda kil maskesinin uygulanması gerekir. Kil maskeleri ciltte bulunan yağların ve kirlerin temizlenmesini sağlayan cilt bakım ürünleridir. İlk adımda salisilik uygulanan cildin herhangi bir durulama işleminden geçirilmesine gerek olmadan üzerine kil maskesi uygulanması gerekir. Yağlı ve karma cilde sahip olan kişiler kil maskesini tüm cilde uygulayabilir. Cildi hassas olan veya çok kuru olan kişiler ise kil maskesini sadece siyah nokta bulunan alanlara uygulayabilirler.

Fiddy metodu güzellik

Kil maskesinin cilt üzerinde yaklaşık 15-20 dakika bekletilmesi sağlanır. Kil maskesinin salisilik asit ile etkileşime girmesi ile ciltte bulunan tüm yağ ve kir çıkacaktır. Kil maskesi 15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile cildin durulanması gerekir. Cildin durulanması sayesinde ciltte bulunan yağ ve kirin temizlenebilmesi mümkün olur.

Yağ Bazı Temizleyicinin Kullanımı

Fiddy Metodu uygulanabilmesi için son adımda yağ bazlı temizleyiciye ihtiyaç duyulur. İlk adımda salisilik asidin uygulanmasının ardından cilt üzerine kil maskesi uygulanarak ciltte 15 dakika kadar bekletilir. Kil maskesinin ılık suyla yıkanmasının ardından ciltte bulunan tüm kirin temizlenebilmesi mümkün olmadığından son adımda yağ bazlı temizleyici ihtiyaç duyuyor.

Fiddy metodu nasıl uygulanır

Yağ bazı temizleyiciler ciltte bulunan yağı ve kiri arındırması nedeniyle tercih edilen temizleyicilerdir. Günlük cilt bakım rutini içerisinde de yer alması gereken yağ bazlı temizleyiciler sayesinde kil maskesinin ardından ciltte kalan kalıntılar temizlenebilir. Kil maskesinin ardından yağ bazlı bir temizleyici ile cildin temizlenmesi gerekir. Yağ bazlı temizleyicinin cilde uygulanmasının ardından 15 ila 20 dakika arasında temizleyici ciltte bekletilmelidir. Yağ bazlı temizleyici cilde uygulandıktan sonra cilde yavaş yavaş masaj yapılır. Cilde yapılan masaj sonrasında ciltten minik pütürlerin çıktığı görülebilir. Ciltten çıkan bu minik pütürler gözenekler içerisinde bulunan kirler ve yağ kalıntılarıdır. Bu inatçı kirlerin ve kalıntıların çıkarılması sayesinde cildin daha pürüzsüz bir görünüme kavuşabilmesi sağlanır.

Ciltte yağ bazı temizleyicinin 15 dakika kadar bekletilmesinin ardından ılık su ile cilt durulanır. Yağ bazı temizleyicinin durulanmasının ardından kişiler ciltlerinde meydana gelen değişimi ilk andan itibaren görebilirler. Bu metodun cildi çok fazla yorabileceği düşünüldüğünden haftada bir kereden fazla bu şekilde cildin temizlenmemesi önerilir. Metodu uygulayan kişiler hem cildindeki kirlerden hem de yağ kalıntılarından kısa süre içerisinde kurtulabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.