user
e
sv

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

cilt bakım rutini

Cilt bakım rutini daha sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken rutindir. Bu rutin uygulanırken kullanılacak olan ürünlerin cilt tipi ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Cilt tipi ile uyumlu olan ürünleri seçen kişiler daha doğru bir cilt bakımı rutinini oluşturabilirler.

Gündüz Temizleyici Kullanımı

Cilt bakım rutini gündüz ve gece olmak üzere ikiye ayrılabilir. Cildin gündüz ihtiyaç duyduğu ürünler ve gece ihtiyaç duyduğu ürünler birbirinden ayrılır. Bu nedenle gündüz cilt bakım rutinlerinin oluşturulabilmesi için öncelikle temizleyicilerin kullanılması gerekir. Sabahları cildin daha hafif bir temizleyici olan temizleme jeli ile temizlemekte fayda vardır. Jel kıvamında olan cilt temizleyici cildin üzerine uygulanır ve cilde masaj yapılarak cildin temizlenmesi sağlanır. Cildin temizlenmesinin ardından ılık su ile yıkanması sayesinde yüzdeki temizleyici arındırılabilir.

cilt bakım rutini

Tonik ve Serum Kullanımı

Cilt bakım rutini oluşturmak isteyen kişilerin sabahları yüzünü jel ile yıkamalarının ardından tonik kullanmaları önerilir. Tonik yüz temizleme jelinin ciltte bırakmış olduğu kalıntıların derinlemesine temizlenmesini sağlar. Ciltte meydana gelen problemlerin tedavi edilebilmesi için seçilen bu tonikler sayesinde cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşması da sağlanabilir.

cilt bakımı

Sabahları yüzüne tonik süren kişilerin toniğin ardından serum kullanmaları önerilir. Serumların kullanılması sayesinde cilde uygulanacak olan nemlendiricinin daha iyi emilmesi sağlanır. Ayrıca serumlar ciltte meydana gelen renk tonu eşitsizlikleri veya yaşlanma problemlerinin tedavisinde de kullanılan ürünlerdir. Tonik kullanımının ardından 15 dakika kadar bekleyen kişiler cildine serumları uygulayabilirler. Uygulanan serumlar sayesinde cildin yaşlanmaya karşı korunması ve ciltte meydana gelen renk tonu eşitsizliklerinin tedavi edilmesi mümkündür.

Göz Çevresinin Bakımı

Göz çevresi ciltteki en ince ve hassas bölgedir. Bu nedenle bu bölgede daha dikkatli ürün kullanımı gerekir. Göz çevresinde oluşabilecek sarkmaların önüne geçilebilmesi ve göz çevresinin daha sıkı bir görünüme kavuşabilmesi için göz çevresi bakımının aksatılmaması gerekir. Göz çevresi bakımından uygulanabilmesi için çeşitli kremler veya serumlar kullanılabilir.

Nemlendirici ve Güneş Kremi Adımı

Gündüz cilt bakım rutininin oluşturulmasının en önemli adımı nemlendiriciler ve güneş kremleri oluşturur. Nemlendiriciler cildin ihtiyaç duymuş olduğu neme kavuşabilmesini ve cildin canlandırılmasını sağlayan ürünlerdir. Gündüzleri serumun uygulanmasından yaklaşık 15 dakika sonra nemlendirici temiz cilde uygulanır. Nemlendiricinin uygulanmasının ardından gündüz cilt bakımı rutininin sonu adımı olan güneş kremine geçilir. Güneş kreminin güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanıldığı bilinir. Güneş kremi yaz kış fark etmeksizin gündüz cilt bakımı rutininin olmazsa olmaz ürünüdür.

cilt bakımı nasıl olmalı

Gece Cilt Temizliği

Cilt bakım rutini oluşturmak isteyen kişilerin gündüz ve gece kullanacağı ürünler birbirinden farklıdır. Gece yatmadan önce cildin mutlaka kir ve makyaj kalıntılarından temizlenmesi gerekir. Cildin kir ve makyaj kalıntılarından temizlenebilmesi için çift aşamalı cilt temizliği önerilir. Çift aşamalı cilt temizliğinin ilk adımını yağ bazlı temizleyiciler oluşturur. Yağ bazlı temizleyiciler ile cildin temizlenmesinin ardından da temizleme jelinin kullanılması gerekir. Temizleme jeli cilt üzerine uygulanarak nazik hareketlerle cildin temizlenmesini sağlanır. Çift aşamalı temizlik sayesinde cildin derinlemesine temizlenmesi ve ciltte meydana gelebilecek kalıntıların önüne geçilebilmesi mümkündür.

Gece Tonik Uygulaması

Tonik gündüz rutininde kullanıldığı gibi gece rutininde de kullanılmalıdır. Yüzünü temizleyen kişiler toniği parmaklarıyla veya bir pamuk ile cildine uygulayabilirler. Bu ürünün cilde uygulanması sayesinde cildin derinlemesine temizlenmesi ve ciltte meydana gelen hasarlı bölgelerin tedavi edilmesi sağlanabilir. Tonik uygulamasının ardından mutlaka 15 dakika beklenilmeli ve göz çevresi bakımına geçilmelidir. Göz çevresi bakımında tıpkı gündüz olduğu gibi herhangi bir krem veya serum ile gerçekleştirilebilir.

cilt bakım rutini nasıl olmalıdır

Bakım Yağlarının Kullanım

Gece oluşturulan cilt bakım rutininde cildin ihtiyacına göre farklı bakım yağları kullanılabilir. Kullanılan bu bakım yağları sayesinde cildin ihtiyaç duymuş olduğu nemi alması veya vitamini alması sağlanabilir. Cildin ihtiyaç duymuş olduğu nemin alınabilmesi için kağıt maskelerden veya nemlendirici özelliğe sahip olan bakım yağlarından faydalanabilmek mümkündür.

Nemlendirici Kullanımı

Cilt bakım rutini oluşturan kişilerin gece kullanmaları gereken son ürün ise nemlendiricidir. Nemlendiriciler cildin gece boyunca nemli kalmasını ve bu sayede kırışıklık probleminin önüne geçilmesini sağlar. Geceleri nemlendirici kullanılmasına ek olarak daha yoğun yapılı olan gece kremleri de kullanılabilir. Gece kremleri normal nemlendiricilerin daha ağır yapılı olan versiyonlarıdır. Gece uyumadan önce cilde uygulanan gece kremleri daha yavaş emilim sağlar. Cilt bakımı rutininin oluşturulmasına ek olarak cilde uygulanacak olan her bir ürünün etki edebilmesi için ürünler arasında mutlaka 10 ile 15 dakika kadar beklenmelidir.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.