user
e
sv

Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Temizlenir?

Çilek Bacak Nedir

Çilek bacak özellikle yaz aylarında kadınların şikayetçi olduğu bir cilt sorunudur. Bu cilt sorunu düzenli cilt bakımının yapılması sonucunda tedavi edilebilir. Cildin yeterince temizlenmemesi sonucunda ciltte kızarıklıklar ve küçük küçük noktalar meydana gelebilir. Oluşan bu kızarıklık ve küçük noktaların adına ise çilek bacak görünümü ismi verilir.

Çilek Bacağın Oluşma Nedenleri

Çilek bacak neden olur sorusu Yaz aylarının gelmesiyle sıkça sorulan bir sorudur. Çilek bacakları oluşmasının temel nedeni cildini yanlış şekilde tüylerden arındırılmaya çalışılmasıdır. Özellikle bacaklarda bulunan tüylerin temizlenmesinde tıraş bıçaklarının kullanılması sonucunda çilek bacakların oluştuğu görülür. Bacaklardaki kıl ve tüylerin jilet ile alınması ve bu işlemin ardından nemlendirilme işleminin yapılmaması sonucunda çilek bacakların oluştuğu görülür. Bu görüntünün önüne geçilebilmesi için bacakların jiletle alınması işleminden önce güzelce nemlendirilmesi ya da işlem sırasında tıraş köpüğü kullanılması önerilir. Tıraş köpüğü kullanılması durumunda hem tüyler daha kısa sürede temizlenecek hem de bacağın nemsiz kalması sonucunda kızarıklıklar oluşmasının önüne geçilecektir.

Çilek Bacak Nedir

Bacaklarında kızarıklıklar veya küçük küçük noktalar görülen kişiler bu durumun neden oluştuğunu merak ederler. Bu durumun bir diğer nedeni ise düzenli şekilde peeling yapılmamasıdır. Peeling yapılmaması durumunda ciltteki ölü derilerden temizlenmesi mümkün değildir. Cildin ölü derilerden temizlenememesi sonucunda çilek bacakların daha sık meydana geldiği görülür.

Çilek bacak nedir sorusuna ek olarak bu görünümün hangi ciltlerde daha fazla görüldüğü de sorulur. Bacaklarda bu sorunun oluşmasının bir diğer temel nedeni ise kişilerin kuru cilde sahip olmasıdır. Kuru cilde sahip olan kişilerin cildini yeterince nemlendirilmemesi sonucunda çilek bacağın oluştu görülür.

Çilek Bacakların Temizlenmesi

Çilek bacak nasıl geçer sorusu bu sorunla mücadele eden kişiler tarafından sıkça sorulur. Bu görünümden kurtulmak isteyen kişilerin uygulayabileceği iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki evde uygulanabilen peeling işlemidir. Peeling işlemine ek olarak alanında uzman kişiler tarafından yapılan bakım uygulamasının ardından da çilek bacaklarını ortadan kaldırılması sağlanabilir. Çilek bacakların tedavi edilmesinde kullanılan ilk yöntem peeling yöntemidir ve bu yöntemi evde kolaylıkla uygulayabilmek mümkündür. Çilek bacak peeling yönteminin uygulanması ile kısa süre içerisinde tedavi edilebilir. Peeling işleminin uygulanması için bir adet peeling jeli yeterli olacaktır. Bu peeling jeli kızarıklık ve sivilcelenme sorunu görülen bacakları uygulanır.

Peeling jeli bacaklarda 20 dakika kadar bekletilir. Jel sayesinde bacaklardaki pütürlü görünüm ve kızarıklıklar ortadan kaldırılacaktır. 20 dakika bekletilmesini ardından bölgenin ılık su ile güzelce durulanması ve ardından kurulanması önerilir. Kurulama işleminin bitmesinin ardından bacakların nemlendirilmesi ile çilek bacakların temizlenmesi sağlanabilir. Peeling işleminin haftada 2 kere uygulanması ile ev ortamında dahi çilek bacaklardan kurtulabilmek mümkündür. Peeling işlemine ek olarak çilek bacak için krem de kullanılabilir. Bu kremlerin nemlendirici özelliğe sahip olması önemlidir. Nemlendirici özellikleri sayesinde bacakların pürüzlü görünümden kurtulması ve bu sayede çilek bacakların tedavi edilmesi sağlanır.

Çilek Bacak

Çilek Bacaklarının Tedavisi

Çilek bacak tedavisi için alanında uzman kişilerden yardım alınabilir. Çilek görünümlü bacakların tedavi edilebilmesi için güzellik uzmanları veya dermatologlar tarafından birçok tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için öncelikle çilek görünümlü bacakların yıkanması ve ardından kurulanması gerekir. Kurulama işleminin ardından cilde bir jel sürülerek çilek bacak aleti ile işlem yapılmaya başlanır. Bu alet ile çilek görünümlü bacaklar üzerinde masaj yapılması gerekir. Masaj işlemi ile birlikte çilek görünümü bacaklardan kurtulabilmek ve daha pürüzsüz bacaklara sahip olabilmek mümkündür. Evde çilek görünümü bacaklardan kurtulmayı başaramayan kişiler alındığında uzman kişilerden yardım alarak çilek görünümlü bacaklardan kısa süre içerisinde kurtulabilirler.

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.