user
e
sv

Akdeniz Beslenme Modeli Nedir?

Akdeniz Beslenme Modeli

Akdeniz beslenme modeli

Akdeniz beslenme modeli kısaca dengeli beslenme ve sağlıklı besinler tüketmenin adıdır. İnsan sağlığında günlük tüketim miktarı kişinin sosyal yaşam ve iş hayatındaki yerine bağlı olarak değişir. Çok fazla hareketli ya da çok hantal bir yaşam tarzı klasik beslenme olumsuzluğa sebep olur. Günlük tüketilmesi gereken gıdalar, enerji kullanımına bağlı olarak karbonhidrat, protein ve yağ miktarı ile denge kurulmalı. Aksi halde monoton yaşam tarzı ve bozuk beslenme alışkanlıkları kalp rahatsızlıkları, diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Peki bu durumda Akdeniz beslenme modeli ile daha sağlıklı bir hayat yaşamak mümkün mü?

Şüphesiz ki güzel ülkemin bin bir çeşit leziz mutfağı var ve her birinin içinde barındırdığı kültür ile eşsiz damak tadına hitap eden yiyecekler mevcut. Karadeniz denildiğinde nasıl ilk akla gelen hamsi ise Akdeniz denilince de genelde zeytinyağı ve yeşil ağırlıklı beslenme gelir. Yapılan bir araştırma sonucu Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların kalp damar hastalığı ve hipertansiyon görülme oranı diğer bölgelere göre çok daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun en temel sebebi şüphesiz ki Akdeniz beslenme modeli ve daha yeşil ve sağlıklı beslenme.

Akdeniz Beslenme Modeli

Akdeniz Beslenme Modeli Besinler Nelerdir?

Akdeniz beslenme modeli içinde yer alan beslenme şekli şüphesiz ülkemizin en sağlıklı beslenme modeli. Peki bu beslenme modelinde neler yer alıyor kısaca inceleyelim…

Akdeniz beslenme modeli içinde öncelik doğal olan zeytinyağı yer alıyor. Evlerde kullanılan margarin (katı yağ) ve sıvı yağ her ne kadar sağlık koşullarında üretiliyor olmuş olsa da vücut için olumsuz etkiye sahip. Zeytinyağı dışında tahıl, taze meyve, balık, kuru baklagiller ve olmazsa olmaz yeşillik olarak adlandırdığımız taze sebzeler. Süt ve süt ürünleri de Akdeniz beslenme modeli içinde yerini almış durumda. Ancak özellikle kırmızı et ürünleri uzak durdukları bir besin sadece ayda 1-2 kez mutfağımızdan geçmesi yeterli görülüyor. Sofralarda sürekli aranan beyaz olarak nitelendirdiğimiz şeker, tuz ve ekmek ise asla yer almayan ve uzak durmamız gereken etkenlerdir.

Akdeniz Beslenme Modeli Piramidi

Akdeniz Beslenme Modeli Araştırma Sonucu

Yapılan başka bir araştırmada ise yine ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır. 1966 yılında başlayan bir araştırma sonucunda yaklaşık 10 yıl deneklerin beslenme alışkanlıkları izlenmiş. Bu alışkanlıklar neticesinde beslenme tarzına bağlı olarak puanlar verilmiş. 1,5 milyondan fazla insanın beslenme izlenen bu araştırma da farklı ülkelerin mutfakları ve tükettikleri gıdalar neticesinde ülke ortalaması baz alınarak değerlendirme yapılmış. Buna göre ülke ortalama tüketiminden fazla meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller, balık yiyenler ve yemeklerde normal karşılanacak miktarda kırmızı şarap tüketenlere bir puan verilmiş, ülke ortalamasından daha az tüketenlere ise sıfır puan verilmiş. Yine puanlama sisteminde kırmızı et, salam, sucuk gibi besinleri ülke ortalamasının üstünde tüketenlere sıfır puan verilirken, ülke ortalamasının altına tüketime sahip olanlara ise bir puan verilmiş.

Bu araştırma sonucunda puanı yüksek olanların ortak özelliği akdeniz beslenme modeli ile birebir uyuşurken düşük puan da kalanların ise tamamen farklılık gösteren mutfaklara sahip oldukları ortaya çıkmış. Ayrıca akdeniz beslenme modeli ile beslenen insanlarda kalp damar hastalıkları, Alzheimer, Parkinson, kanser gibi hastalıklar daha az olduğu kanıtlanmıştır.

Ayrıca Akdeniz diyeti nedir, nasıl yapılır? hakkında bilgi içeren makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.