user
e
sv

6 Adımda Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Hayatın olumsuz şartları, kötü hava koşulları, sağlıksız beslenme, stres, hamilelik sonrası değişen hormonal değişimler, yanlış yapılan diyetler gibi etkiler ne yazık ki saçlarda dökülmeye neden olmaktadır. Yıpranan ve zayıf düşen saçlar dış etkenlerden dolayı güçsüz kalır. Saç dökülmesi her ne kadar doğal bir süreç olarak görünse de günlük belli oranın üstünde dökülmesi acil olarak önlem almayı gerektirir. Saç dökülmesi nedenleri aslında bizi saç dökülmesini önlemenin yolları için bilgi verecektir. Gelin birlikte inceleyelim..

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları – Beslenme

Yanlış ve yetersiz beslenme ne yazık ki vücut sağlığına verdiği zararların yanında saçlarımızı olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeli aynı zamanda sağlık açısından da daha zinde olmalıyız.

1. Akdeniz Tipi Beslenme (Akdeniz Diyeti)

Akdeniz Tipi Beslenme (Akdeniz Diyeti)

Akdeniz tipi beslenme (Akdeniz diyeti) antioksidan, antienflamatuar, östrojenik içerikli ve saç büyümesini destekleyen bir diyettir. Bu diyet tekli doymamış yağ asitleri, lif ve kompleks karbonhidratlar bakımından zengindir ve doymuş yağlar, kolesterol ve basit karbonhidratlar bakımından düşüktür. Akdeniz diyetinde günlük olarak tüketilen gıdalar arasında zeytinyağı, balık, tahıllar, sebzeler, meyveler ve kuru baklagiller bulunur.

2. Protein

Protein

Saç kökleri genellikle keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Saç dökülmesi olan 100 kişiden oluşan bir çalışmada, katılımcıların protein yapı taşları olarak işlev gören amino asitler de dahil olmak üzere çeşitli besin eksiklikleri vardı.

Yumurta, fındık, fasulye ve bezelye, balık, az yağlı süt ürünleri, tavuk ve hindi gibi sağlıklı protein kaynaklarını tüketebilirsiniz.

3. A Vitamini

A-Vitamini

A vitamini: A vitamini saç büyümesine yardımcı olur. Eksikliği ile saç dökülmesi, kuru kafa derisi ve kepek görülür. Yumurta sarısı, patates, ıspanak, brokoli, havuç ve mercimek A vitamini sağlamaktadır.

A Vitamini Nelerde Vardır

 • Domates, havuç, yeşil ve kırmızı biber gibi renkli sebzeler
 • Ispanak, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler
 • Kavun, mango gibi meyveler
 • Balık yağları
 • Karaciğer
 • Süt ve peynir
 • Yumurta

4. Biotin

Biotin

Saç dökülmesini önlemenin yolları aranırken en sık sorulan soru biotin nedir? Ne işe yarar? Biotin yeni saç çıkarır mı? Biotin hangi besinlerde yer alır? soruları gelmektedir.

Biotin Nedir? (B7 Vitamini)

Biotin güzellik vitamini olarak bilinen B7 vitaminidir. Vücutta enerji oluşumunda rol oynayan B vitamini türlerinden biri olan biotin, suda çözünen bir vitamindir. Biotin, saç vitamini olarak da bilinir. Başta cilt, saç ve tırnakların yapısı olmak üzere birçok dokunun oluşumunda rol oynadığı bilinen biotin, saç dökülmesini önleme açısında oldukça etkilidir.

Biotin Ne İşe Yarar

Biotin doku oluşumunu ve yenilenmesinde etkili bir vitamindir. Saç, cilt ve tırnak oluşumunda temel protein olan keratin üretiminde rol oynar. Bu nedenle, biotin cilt, saç ve tırnak sağlığı için önemli bir vitamindir. Biotin eksikliği zayıflayabilir ve saçlar dökülebilir, tırnaklar kırılgan hale gelebilir.

Biotin Yeni Saç Çıkarır Mı?

Biotin her ne kadar saçlarımız için çok önemli olup dökülmeleri azaltıp güçlendirse de yeni saç çıkarıp çıkaramayacağı konusunda yeterli bilgi yer almaktadır.

Biotin hangi besinlerde yer alır?

Başlıca biyotin (B7 vitamini) içeren yiyecekler:

 • Yumurta sarısı
 • Badem, yer fıstığı, fındık
 • Soya fasulyesi ve diğer baklagiller
 • Tam tahıllar
 • Karnabahar
 • Muz
 • Avokado
 • Mantar

Saç Bakımı

5. Saçları Yıkama Sıklığı ve Şekli

Saç Bakımı Yıkama

Temizlik konusunda her kadın hassastır ancak saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının. Özellikle saçları yıkarken su sıcaklığı aşırı olduğunda saç derisinde kurumaya ve yeterli yağlanmayı sağlayamadığında cansız ve güçsüz saç köklerine sebep vermektedir. Ilık, düşük basınçlı su ile min. 2 günde 1 yıkamak yeterlidir. Ayrıca yıkama esnasında saç diplerine masaj yapmak gözeneklerin açılmasına ve nefes almasına olanak tanıyacaktır. Yıkama sonrası fön makinesi ile sıcak uygulamak, maşa ile şekillendirmek, sık uçlu tarak kullanmak saçlara zarar verecektir. Saçların diğer bir düşmanı da sık uygulanan saç boyası ve perma işlemidir.

Zeytinyağı Saçlara Nasıl Uygulanır

Zeytinyağının saçlara faydası oldukça fazladır. Saçlarda kuruluğu giderir, saç dökülmesini önleme de yardımcı olur, kökleri güçlendirir. Zeytinyağını saçlara nasıl uygulanır kısmında ise avucunuza alacağınız zeytinyağını ellerinizi birbirine sürterek ısıtın ve hafif şekilde saç derinize masaj yapın. Saç derisinin ardından saçlara uyguladıktan sonra 30 dakika kadar bekleyin ve yıkayın.

Zeytinyağının saçlara faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Kepek sorunu gidermede yardımcı olur
 • Saç köklerini besler, saçların güçlenip gürleşmesini sağlar
 • Saçların yumuşamasını sağlar
 • Parlaklık kazandırır
 • Saç derisine canlılık verir

6. Spor

Spor

Spor beden sağlığı için faydasının yanı sıra saçlarımız için de oldukça etkili. Spor esnasında kan akışındaki hızlanma kafa derisini de etkiler. Kafa derisinde kan dolaşımının artması ile saç köklerine daha fazla oksijen ulaşır ve saçlara canlılık ve güç kazandırır.

Spor Yapan Kız

Kaynakça: Onedio Acıbadem

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.