user
e
sv

15 Maddede Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Havaların ısınmasıyla birçok alışkanlığın değişmesi gerekir, yaz aylarında cilt bakımı dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Yaz ayları, pek çok insan için enerji ve mutluluk getirir. Sıcak ve temiz havanın tadını çıkartmak için uygun hava koşullarına sahip olan aylarda cilt bakım rutinlerinde bazı değişiklikler yaparak cildin sağlığını korumak mümkün olabilir.

Yüz Yıkama Tekniğinde Değişiklik

Kış aylarından yaza aylarına geçerken yüz yıkama tekniklerinde değişiklikler yapılması gerekir. Kış aylarında cildin korunmasına yönelik yöntemler tercih ederken yaz aylarında ciltte biriken fazla yağdan kurtulmak gerekir. Cilt bakımı rutinlerinizi adım adım değiştirerek daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

cilt bakımı

Rutinlere Antioksidan Dahil Edin

Güneşli yaz günlerinde en önemli ürünlerden biri antioksidanlardır. Cildin kolajen seviyesini arttırmaya yardımcı olan antioksidan ürünler ile çevresel zararlardan korunabilirsiniz. Karma ve yağlı cilde sahip kişiler, bakımlarında antioksidan içeriğine sahip serumlar tercih edebilir.

Tonik Kullanın

Yüzde kalan kiri çıkartmak için sadece yıkamak yeterli olmaz. Cildin arınmasını sağlamak için kullanılan temizleyici ürünlerden sonra doğal ve temiz içerikli bir tonikten yardım alınması gerekir. Su bazlı tonikler tercih ederek cildin tamamen arınmasına yardımcı olur.

cilt bakımı nasıl yapılır

Daha Az Makyaj Yapın

Yaz aylarında nem ve sıcaklık cildin nefes almasına engel olur. Cilde uygulanan baskının üzerine makyaj uygulamak doğru bir karar olmayabilir. Ağır makyajlardan uzak durulması gerekir. Makyajı azaltmak, cildin çok daha rahat bir şekilde nefes almasını sağlar.

Cildin İhtiyacı Olan Suyu Verin

Sıcak havalar vücudun ve cildin su ihtiyacında artış yaşanmasına yol açar. Nemlendirme konusunda hassas davranılsa dahi yetersiz kalabilir. Nem ihtiyacını karşılamak için kullanılan kremler dışında aynı zamanda gün içinde sık bir şekilde cildinizi yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Sık Şekilde Peeling

Peeling sayesinde ciltte tıkanmış olan gözeneklerin açılması sağlanır. Daha parlak ve pürüzsüz bir cilt için peeling en önemli adımlardan biridir. Yaz aylarında cilt bakımı yaparken peeling için gerekli zamanın ayrılması gerekir. Cilt tipi ve yapısına uyum sağlayan bir ürün tercih ederek ölü ve donuk hücrelerden kurtulabilirsiniz.

yaz aylarında cilt bakımı

Nemlendirici Değişikliği

Yaz aylarında havanın nem kazanması, cildin ihtiyaç duyduğu nemi karşılamaz. Cilt bakımı sırasında cilt için gerekli olan nemin karşılanması gerekir. Yıl boyunca nemlenmeye ihtiyacı olan cilt için mevsime uygun ürünler seçebilirsiniz. Yaz aylarında daha hafif ve az yağlı kremler tercih edilebilir.

Güneş Kremi Sürmeden Dışarı Çıkmayın

Güneş kremi sadece yaz aylarında değil, yılın her ayında en büyük dostunuz olmalıdır. Cildin korunması için gerekli özelliklere sahip bir güneş kremi tercih ederek gün içinde üç saatte bir tazelenmesi gerekir. En az 30 SPF olacak şekilde krem seçilmelidir.

Göz İçin Uygun Ürünler Seçin

Yüzü nemlendirmek için kullanılan ürünler göz çevresi için gerekli performansa sahip değildir. Gözler daha ince ve narin bir deriye sahiptir. Yaz aylarında cilt bakımı yapmak için her adımın dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Göz çevresi için nemli bir ürün kullanılabilir.

Nemlendirici

Dudaklarınızı Nemlendirmeyi Unutmayın

Sıcak hava ve güneş ışınları karşısında dudaklarında korunması gerekir. Yazın sıcak hava dudakların nem kaybetmesine, kurumasına ve çatlamasına yol açar. Düzenli olarak dudakların nemlendirilmesi gerekir. Dudaklar için güneş koruması olan bir dudak kremi tercih edilebilir.

Nefes Alabilen Kumaşlar Tercih Edin

Cilt sağlığını korumak için yaz aylarında nefes alabilen özelliğe sahip kumaşların tercih edilmesi gerekir. Giysilerin sahip oldukları kumaşlar sayesinde cildin daha sağlıklı olması sağlanabilir. Dar ve sentetik kumaşlar terlemeye yol açarak cilt sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Tükettiğiniz Besinlere Dikkat Edin

Beslenme her mevsim dikkat edilmesi gereken konulardan biri olsa da yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durulması gerekir. Cildin ekstra yağlanmasına yol açabilecek besinler yerine hafif ve vitamin açısından zengin besinler tüketilmelidir.  Meyve ağırlıklı beslenmek yaz ayları için daha iyi olabilir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Bol Su İçin

Su, vücudun her an ihtiyaç duyduğu gereksinimlerden biridir. Yaz aylarında ısınan havalar vücudun daha sık bir şekilde dışarıya su atmasına yol açar. Vücudun kaybettiği suyu geri kazandırmak için günde 2 ile 3 litre arasında su mutlaka tüketilmelidir.

Uyumadan Önce Makyajınızı Temizleyin

Makyaj ile uyumak oldukça sakıncalı bir durumdur. Gözeneklerin tıkanmasına yol açar ve ciltte siyah nokta oluşmasını sağlar. Cildin makyaj kalıntılarından iyice arınmasını sağlayacak yöntemler tercih ederek temiz bir cilt ile uyunması gerekir.

Yastık Kılıfını Sık Şekilde Değiştirin

Cilt sağlığı konusunda büyük etkilere sahip olan yastık kılıfları sık şekilde değiştirilmelidir. Kullanıma göre her hafta değiştirilmesi gerekir. Kiri içinde tutan kumaşlar, tekrar cilde geçmesine yol açar. Yaz aylarında terleme arttığı için 3 ile 4 günde değiştirmek de tercih edilebilir. Yaz aylarında cilt bakımı yaparken hassas davranmak çok daha sağlıklı ve parlak bir cilte sahip olunmasını sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.